1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. BAŞBAKAN YILDIRIM;HİLE ARACI HALİNE GELDİ, KÖKÜNDEN HALLEDECEĞİZ"

BAŞBAKAN YILDIRIM;HİLE ARACI HALİNE GELDİ, KÖKÜNDEN HALLEDECEĞİZ"

Başbakan Binali Yıldırım, hükümetin getirdiği iflas erteleme sisteminin bazı firmalar tarafından kötüye kullanıldığını söyleyerek, "Önümüzdeki haftalarda bu meseleyi kökünden halledeceğiz." dedi.

A+A-

Başbakan Yıldırım, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneğinin (ASKON), Haliç Kongre Merkezi'ndeki geleneksel iftar programında yaptığı konuşmada, AK Parti Hükümetinin getirdiği İflas Erteleme Kanunu'nun bazı firmalara tarfından hile aracı haline getirildiğini ifade etti.

"ÜLKESİNE HİZMET EDENLER BÜYÜK BASKI GÖRDÜ"

İftardaki konuşmasında, "Türkiye'de milli iradenin baskı altına alınmak istendiği, insanlarımızın ve enerjimizin adeta tüketilmeye çalıştığı zor yılları siz çok iyi biliyorsunuz." diyen Yıldırım, o zor yıllarda ülkesine hizmet etmek, değer kazandırmak isteyen insanların büyük baskılar gördüğünü anlattı.

"İNANÇLARI VE DÜŞÜNCELERİ YÜZÜNDEN EZİYET ÇEKTİLER"

İş kurmak, eve ekmek götürmek, insanları iş, aş sahibi yapmak için çırpınan girişimcilerin sadece inançları ve düşünceleri yüzünden büyük bir eziyet çektiklerini hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

"O zor günlerde Türkiye'nin değerlerini korumak için verdiğiniz mücadeleyi, daha dün gibi hatırlıyoruz. Ülkemizin kalkınmasında, büyümesinde çok büyük emeğiniz olduğunu biliyor, sizlerle gurur duyuyoruz. Allah, tuttuğunuzu altın etsin, sizlere şükran borcumuz var. Çünkü sizler akıl teriyle, alın teriyle üretiminizle ve iş hayatına yaptığınız katkılarla Türkiye'nin bel kemiğisiniz, başımızın tacısınız. Çünkü insanları aş, iş, ekmek sahibi yapıyorsunuz. Biz hükümet olarak ne yapmamız gerekir; sizin işlerinizi kolay etmemiz gerekir. Bizim görevimiz emek ve değer üreten, Türkiye'nin kalkınmasına, refahına, milletin zenginleşmesine vesile olan iş aleminin, önündeki bütün engelleri kaldırmaktır. Hükümetimiz, gücünü milletten, istikametini milli iradeden alan bir siyasi gelenekten geliyor. AK Parti hükümetleri sadece milletin, yani sizlerin gösterdiği yolda yürür. 14 yıl boyunca Türkiye'nin kalkınması, zenginleşmesi için koyduğumuz hedeflere, hep sizin gücünüzü arkamızda hissederek gerçekleştirdik. Türkiye için elde ettiğimiz her başarıda, sizlerin emeğiniz, gayretiniz var. Başbakanlık sorumluğunu aldığım ilk günden itibaren, önceliğimizin reel sektör olacağını ifade etmiştim. Yani 'Üreten, yatırım yapan, istihdam oluşturan, üretileni ihraç eden, ekmeyi büyüten, büyüyen ekmeği, hakça ve adil bir şekilde paylaşan bir Türkiye önceliğimiz olacak' dedim. Bunun için siz değerli iş adamlarımıza, sanayicilerimize olan sorumluluğumuz, önünüzdeki engelleri kaldırmak. İhtiyaç duyduğunuz küresel rekabette gücünüzü artırmak."

PİYASADAKİ NAKİT SIKINTISI

Başbakan Yıldırım, bunun için Ekonomi Koordinasyon Kurulunda bir dizi başlıkta konuları ele aldıklarına dikkati çekerek, "Neler yapmalıyız ki; hem piyasadaki nakit sıkıntısını ortadan kaldıralım. Çek sistemi ile ilgili yaşanan sorunları bir daha geri gelmemek üzere çözelim." dedi.

"İFLAS ERTELEME HİLE ARACI HALİNE GELDİ, KÖKÜNDEN HALLEDECEĞİZ"

Ticaret Kanunu çıkardıklarını, bu kanunda, iş adamlarına iflas erteleme kolaylığı getirdiklerini dile getiren Yıldırım, "Aslında çok güzel düşünülmüş bir kanun, bir imkan ama görüyoruz ki bugünlerde iflas erteleme de kötüye kullanılıyor. Vecibelerini yerine getiremeyen, iradeleri dışında zor duruma düşenlerin müracaat edeceği bir yol olmasına rağmen, yükümlülüklerini yerine getirmekten kaçınmaya çalışanların, üzülerek söylüyorum, başvurduğu bir hile aracı haline geldi. Kısa sürede, maalesef bu imkan amansızca kötüye kullanılmaya başladı. Bu iki konu, iş aleminin bugün aciliyet arz eden sorunudur. Bunun çözülmesi için kararımızı aldık, önümüzdeki haftalarda bu meseleyi kökünden halledeceğiz." şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.