1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bankalar 7 bin kişiyi işe alacak

Bankalar 7 bin kişiyi işe alacak

2012 şubeleşme stratejisini paylaşan 9 bankadan alınan bilgilere göre, gelecek yıl 400'e yakın yeni şube açılışı ile yaklaşık 7 bin kişiye iş imkanı doğacak.

A+A-

Küresel kriz 2012 yılında Türk bankacılık sektörüne risklerin yanı sıra fırsatları da beraberinde getirecek. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomileri arasında kredi derecelerinin daralması Türk bankalarına özellikle yakın coğrafyada büyüme fırsatları yaratacak. Siyasi durumun düzelmesini bekledikleri Kuzey Afrika ülkelerindeki fırsatları yakından takip eden bankalar ekonomideki yavaşlama beklentilerine rağmen yurt içinde de şubeleşmeye devam edecek.

 

 

2012 şubeleşme stratejisini paylaşan 9 bankadan alınan  bilgilere göre, gelecek yıl 400'e yakın yeni şube açılışı ile yaklaşık 7 bin kişiye iş imkanı doğacak. 2012 bankacılık sektörüne ilişkin beklentilerini aktaran 11 banka banka genel müdürü aktiflerin yüzde 15-18, kredilerin ise yüzde 16-20 arasında büyüyeceğini öngörüyor.

 

Yurtdışında büyüme fırsatları

 

- İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali: İç talebin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kredi dereceleri arasındaki farkın daralması da yurtdışı aktif yaratma alanlarını Türk bankaları açısından genişletti. Önümüzdeki dönemde Türk bankaları, Türkiye ekonomisinin büyüme potansiyeline katkıda bulunmanın yanı sıra yakın coğrafyamızdaki büyüme fırsatlarını da yakından izleyerek uygun ortamlarda yeni yatırım kararları alabilecek.

 

 

Aktif kalitesi bozulabilir

 

- Yapı Kredi Genel Müdürü Faik Açıkalın: 2012'de Türk bankalarının yurtdışından fonlama kabiliyetini bir miktar azaltacağını düşünüyoruz. Bu belirsizliğin bankaların sendikasyon ve seküritizasyon fonlamalarına az da olsa olumsuz olarak yansıyacak. Aynı zamanda borçlanma maliyetleri biraz yükselecek. Sektörde krediler krediler yüzde 15-20 aralığında büyüyecek. Ekonomik yavaşlama nedeniyle aktif kalitesi bozulabilir.

 

 

Aktifler yüzde 15, krediler yüzde 16 artacak

 

- Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan: 2012 yılında bankacılık sektörü aktif büyümesinin bir miktar yavaşlasa da yüzde 15 seviyelerinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Sektör aktiflerinin en önemli parçası olan kredilerdeki artış hızının ise yüzde 16'lar seviyesinde gerçekleşmesi mümkün görünüyor. Sektöre ilişkin kredi riskliliğinin biraz daha fazla gündeme gelmesi beklenebilir. Mevduatlarda artış hızının 2011 yılına göre bir miktar gerileyerek yüzde 17 seviyesinde gerçekleşmesi mümkün.

 

 

Akbank 2012'de 1300-1600 eleman alacak

 

- Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt: 2012 yılı için konjonktürel beklentiler çerçevesinde pazar payımızı arttıracak, 60 ila 70 civarinda şube açılışı planladık. Buna paralel ihtiyaçlarımız doğrultusunda; 2012 işe alım sayımızın 1.300 -1.600 civarında olması planlanıyor.Yüksek büyüme potansiyeli taşıyan Türk bankacılık sektörünün sunduğu büyüme fırsatları Akbank'ın önceliğini oluşturuyor.

 

 

Yeni şube modelleri

 

- TEB Genel Müdürü Varol Civil: Kısa vadede, ki bundan kastım önümüzdeki 6 aydır, yaklaşık 15 şube açılışı planlanıyor. Bazıları ilk defa şube ağımızla hizmet vermeye başlayacağımız iller olacak.İlk hedefimiz olarak satış personelimizin üzerindeki operasyonel yükü azaltarak satış kapasitemizi arttıracağız. 2012'de yeni şube modelleri deneyerek müşteri tercihlerine göre farklılaşmış şube hizmetleri sunacağız.

 

 

10 şube açıp 100 kişi işe alacak

 

Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin: "Bankamızın kökenini oluşturan tarım bankacılığında da yeni ürünlerle pazarda büyümeye devam edeceğiz. 2012 yılında Anadolu Bankacılığı misyonumuz gereği bankacılık hizmetlerinden yeterince faydalanmayan bölgelerde 10 şube daha açıp bu şubeler için yaklaşık 100 kişiye istihdam sağlamayı planlıyoruz" dedi. 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.