1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Balıkesir'de 44'ü memur 85 kişi gözaltına alındı!

Balıkesir'de 44'ü memur 85 kişi gözaltına alındı!

Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, gerçekte var olmayan hayali büyükbaş hayvanlar için kredi kullandıkları, usulsüzlük yaptıkları ve rüşvet alıp verdikleri iddia edilen kişilere yönelik 7 ilde düzenlediği operasyonlarda, 44'ü kamu görevli

A+A-

Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, "Mavi Vurgun" adı verilen operasyonda, Aydın'da 1 memuru, Afyonkarahisar'da 1 kişiyi, Bursa'da 2 kişiyi, Gaziantep 3'ü memur 4 kişiyi, Isparta 4'ü memur 5 kişiyi, Niğde'de 3'ü memur 7 kişiyi, Balıkesir merkez ile Kepsut, Savatepe, Ayvalık, Bigadiç, Manyas, Edremit ve İvrindi ilçelerinde ise 32'si memur 64 kişiyi gözaltına aldı. 7'si kadın, 44'ü memur toplamda 85 kişinin; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın süt verimi yüksek, saf ve kaliteli sığır cinsi büyükbaş hayvan yetiştirmeyi teşvik projesi kapsamında son yıllarda sağlanan 2 yıl ödemesiz, 5 yıl geri ödemeli, 7 yıl sıfır faizli banka kredileri ile hayali hayvancılık yaptıkları, kanunlara aykırı eylem ve faaliyetlerde bulunarak haksız kazanç elde ettikleri ve devleti önemli ölçüde zarara uğrattıkları iddia edildi. Çalışmalarda, birbirleriyle ilişkili 3 ayrı suç örgütünün tespit edildiği, operasyon neticesinde bu suç örgütlerinin deşifre edilerek çökertildiği kaydedildi.

 

 

 

OLAY

 

 

Alınan bilgiye göre, 27 Ekim 2011 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Tarım Müdürlüğü, HAY-KOOP, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Süt Birliği ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nden yaklaşık 8 bin klasörde binlerce evraka incelenmek üzere el koyuldu. Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde oluşturulan uzman ekiplerin konu ile ilgili hayvan sağlığı şube müdürlüğünün kullandığı TÜRK-VET sistemi üzerinde yaptıkları online araştırmalar neticesinde Balıkesir bölgesinde şap ve burusellaaşılarının periyodik şekilde yapılmış olduğu küpe numaraları kayıtlı olan 640 bin civarında canlı büyükbaş hayvanın olduğunu tespit etmesi üzerine, işletmelerdeki hayvan varlıklarının mercek altına alındı. TÜRK-VET sisteminde yaşıyor görünen ancak gerçekte var olmayan 200 bin civarında hayali hayvanın varlığı belgelendi. Jandarmanın yaklaşık 8 aydır yürüttüğü çalışmalarda yaklaşık 8 bin klasördeki 15 bin evrak "etki odaklı harekat ve istihbarat" yöntemleri kullanılarak incelendi. Savcılık talimatıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde uzman personelin de yer aldığı özel bir çalışma merkezi oluşturulduğu, soruşturma neticesinde, "örgütlü olarak rüşvet, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma ve zimmet" suçlarının işlendiği iddia edildi. Teknik takibin de yapıldığı soruşturmada mağdur konumundaki yüzlerce köylü vatandaşın ifadelerine başvuruldu. Şüphelilerde hayali hayvanlara ait küpelerin bulunduğunu öğrenen jandarma ekipleri, A.A. ve M.Ç. isimli şüphelilerin ev ve eklentileri ile araçlarında yaptığı aramalarda 2 adet 7.65 mm tabanca ve 50 adet mermisi, 161 adet kulak küpesi, 200 adet hayvan pasaportu, 5 suni tohumlama belgesi, 100 adet yazılı menşei şahadetnamesi, 20 hayvan varlığı belgesi, 30 yaprak hayvan küpelerinin yazılı olduğu liste ile çeşitli banka dekontları ele geçirdi. Ocak ve Şubat aylarında ise M.İ., S.T., C.D.,R.Y, S.T., S.S., N.S., S.S. M.Y. ve H.Y. isimli kişilere ait evlerde ve araçlarında yapılan aramada 205 adet hayvan küpesi, 520 adet hayvan pasaportu, 28 adet menşei şahadetname, 12 adet suni tohumlama raporu, 24 adet veteriner sağlık raporu, 8 adet hayvan varlığı dökümü, 5 adet dezenfeksiyon belgesi, 2 adet ruhsatsız av tüfeği, 2 adet kulak pensesi, 19 adet hayvan pasaportu ve çeşitli evraklar ele geçirildi. Sahte belgelerin teyidi maksadıyla onlarca işletmeden yüzlerce hayvana ait kan ve kıl örnekleri alınarak Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi laboratuarlarında incelettirildiği, aylarca süren titiz çalışmalar sonucunda elde edilen bilgilerin delil teşkil etmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığından müfettiş görevlendirilerek özel çalışma merkezinde görevli ekiple beraber inceleme yaptıkları bildirildi. Müfettişin çalışma sonucunda hazırladığı bilirkişi raporunun özel soruşturma ekibinin tespit ettiği bütün usulsüzlükleri yüzde yüz doğruladığı açıklandı. 

 

 

 

 

BAŞKASINA AİT ÖLMÜŞ VE KESİLMİŞ OLAN HAYVANLARI GİZLİCE KENDİ ÜZERLERİNE GEÇİRMİŞLER

 

 

 

 

Tüm bu araştırma ve çalışmalar sonucunda şüphelilerin haklarında iddia edilen suçları işlerken değişik yöntemler kullandığı, bunların hepsinin ayrı ayrı incelenip belgelendirildiği bildirildi. 3 ayrı suç örgütü halinde organize olan suç örgütünün; "Gerçek işletmelere hayali hayvan girişi yapıldığı, hayali işletmelere hayali hayvan girişi yapıldığı, işletme sahiplerinin bilgisi olmadan girişini yaptıkları hayali hayvanları özel bir yöntem ile sistem üzerinde gizledikleri, başkasına ait olan canlı hayvanı gizlice usulsüz bir şekilde kendi üzerlerine aldıkları, yine başkasına ait ölmüş ve kesilmiş olan hayvanları gizlice kendi üzerlerine geçirme veya başkasına at ölmüş veya kesilmiş hayvanları tekrar canlandırarak kendi üzerlerine geçirdikleri, birden fazla işletmeye girişini yaptıkları hayali hayvanları daha sonra tek bir işletmede veya birden fazla işletmede topladıkları, gerçeğe aykırı suni tohumlama belgesi düzenledikleri, hayvanların ırkını ve cinsiyetini değiştirdikleri" bildirildi.  Şüphelilerin işletmelerinde bulunan hayvanların arasında, Ziraat Bankası kendilerine veya kooperatiflerin ihale yolu ile hayvan alım sözleşmelerine göre; yaşları, ırkları ve nitelikleri uygun olmayan hayvanların belirtilen özellikleri değiştirmek suretiyle şartnameye uygun hale getirildiği tespit edildi. Yapılan çalışmalar neticesinde şüphelilerin özel ve tüzel kişiler ile devleti ciddi ölçüde zarara uğratarak trilyonlarca miktarda haksız kazanç elde ettiklerinin belirlendiği kaydedildi. Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı'nda gözaltına alınan 85 şüphelinin sorgusu devam ediyor. Şüphelilerin, sorgularının tamamlanmasının ardından adli makamlara teslim edilmeleri bekleniyor. 

 

 

 

"ÖRGÜT ELEBAŞLARI" OLDUKLARI İLERİ SÜRÜLEN 3 KİŞİ YAKALANDI

 

 

 

Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin titizlikle yürüttüğü ve başarılı bir şekilde tamamlanan operasyonda gözaltına alınanlar arasında, 3 ayrı suç örgütünün elebaşları oldukları ileri sürülen H.T. (36), C.D. (45) ve T.İ. (30) isimli şahıslar ile Balıkesir Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesinde görevli A. A. ve C. K.'nın da bulunduğu toplam 18 veteriner hekim, Balıkesir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinde görevli M.S. ve S.Ö. isimli memurlar, Gaziantep Damızlık Birliği başkanı H.Y., Ziraat Bankası Niğde Ulukışla Şube Müdürü F.P.'nin (Karaman'da yakalandı) de yer aldığı bildirildi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.