1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Balık avı yasağı başladı!

Balık avı yasağı başladı!

KAMADER'den önemli hatırlatma. Bugünden itibaren bazı balık türlerinin av yasağı başladı.

A+A-

Kocaeli Amatör Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği KAMADER Başkanı Engin Uztürk, amatör balıkçıları uyararak, başta Sazan Balığı ve diğer bazı balıkların av yasağının Marmara bölgesi, Batı Karadeniz, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinin bazı illerinde 15 Mart tarihi itibarı ile başladığını hatırlattı.

 

 

YASAK OLAN BALIK TÜRLERİ

 

 

Başkan Uztürk,  baraj, gölet ve akarsularda sazan, yayın, tatlı su kefali (tatlısu kefali avı sadece akarsularda serbest), kadife ve şiraz gibi balık türlerinin avlanılmasının 15 Mart perşembe gününden başlayarak, 16 Haziran tarihine kadar yasak olduğu belirtildi. Ayrıca Sudak ve Tatlısu Levreği gibi balıklar da Türkiye genelinde 15 Mart ile 30 Nisan tarihleri arasında avlanılması yasak olduğunu belirtti.

 

 

İKLİM ŞARTLARINA GÖRE

 

KAMADER Başkanı Engin Uztürk, 2/2 Numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Hükümlerine göre, bahsi geçen balık türlerinin av yasağının başlama tarihlerinin iklim şartlarına göre belirlendiğini söyleyerek “Örneğin Akdeniz ve Egenin bazı illerinde 1 Mart-1 Haziran olarak belirlenirken, nispeten daha soğuk olan Doğu Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin çoğu illerinde 1 Nisan- 1 Temmuz olarak belirlenmiştir” dedi.

 

 

BALIK POPÜLASYONU AZALDI

 

 

Uztürk, açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Balıklar yavrulama yapabilmek için genelde derinliği az olan kıyı bölgelerini seçerler. Bu dönemlerde suyun kullanımı ile ilgili yanlış uygulamalar sonucunda su seviyesindeki ani düşme ve yükselmeler yeni doğmuş yada doğacak milyonlarca balığın yok olmasına sebep olmaktadır. Özellikle sulama amaçlı gölet ve akarsularda bu sorun daha sık yaşanıyor. Kaynaklarımız her geçen gün azalıyor. Şu günlerde suyu çok ekonomik kullanmalıyız. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarımızın da düzenli bir şekilde denetimlerini yaparak, keyfi uygulamaların önüne geçmesi gerekmektedir.”

 

 

VATANDAŞIN GÖRÜŞÜ ÖNEMLİ

 

 

KAMADER Başkanı Engin Uztürk şöyle devam etti “Halen yürürlükte olan 2/2 numaralı tebliğlerin süresi 2012 yılında doluyor. Bakanlık ve bir çok sivil toplum kuruluşları gibi derneğimizin de çalışmaları neticesinde muhtemelen Ağustos ayında 3/2 numaralı tebliğler gelecektir. Ülkemizde yeniden yapılanan amatör balıkçılığın ait olduğu yere gelebilmesi için özellikle tebliğler ile ilgili vatandaşlarımızın görüşlerini 31 Mart akşamına kadar derneğimiz yada ilgili diğer kurumlarla paylaşırsa, ülke balıkçılığına çok büyük katkı sağlamış olurlar.”

 

 

AĞIR PARA CEZASI

 

 

Başkan Uztürk açıklamasında son olarak şu görüşlere yer verdi:  “Başta üyelerimiz olmak üzere, ulaşabildiğimiz tüm amatör balıkçılara yönelik, balık türlerinin korunması, yaşatılması ve bilinçli avcılık için bilgilendirme çalışmalarımız devam ediyor. Av yasağı ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile koordine içindeyiz. Yasaklara uyulması konusunun sıkı takipçisi olacağız. Her şeyi kurumlardan beklememek lazım… Bu nedenle, amatör balıkçılarımızın söz konusu zaman, adet ve boy limitlerine uymalarını, uymayanları ise uyarmalarını bekliyoruz. Söz konusu yasağa uymayıp, avlananlara ağır para cezaları verileceğini hatırlatmak istiyorum. Temiz çevre, sağlıklı yaşam ve sürdürülebilir avcılık dileğiyle, herkese rast gelsin diyorum.”

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.