1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bakan’a diş hastanesini sordu!

Bakan’a diş hastanesini sordu!

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Darıca Diş Hastanesi ile ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıdı

A+A-

Türkkan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na hastane ile ilgili soru önergesi verdi.

 

Türkkan, Diş Hastanesi ile ilgili birçok iddiayı soru önergesinde yazdı.Diş tedavisi için giden vatandaşların önemli bölümünün tedavilerinin gecikmesinden şikayet ettiğini yazan Türkkan, hastaneye kargo ile gönderilen diş protezleri ve öteki malzemelerin hijyenik ortamdan uzak olduğunun iddia edildiğini, kargo ile gönderilen malzemelerin hastane laboratuvarında denetleme yapılması gerekirken bunun yapılmadığını da belirtti. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Darıca Diş Hastanesi’nden bir yıllık olarak laboratuvar hizmeti vermek için ihale alan firmanın şartları yerine getirmediğinin de iddialar arasında yer aldığını vurguladı.

 

Sağlık bakanına 5 soru

Bakan Müezzinoğlu’na Darıca Diş Hastanesi’nde hastaların bir günlük tedavilerinin bile zamanında yapılmamasına gerekçe olarak laboratuvar işini yapan firmaların Gebze dışında olmasının gösterildiğini, bunun doğru olup olmadığını soran MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, “Hastaların tedavilerini daha kısa sürede yapmak için başka bir yol izlemeyi düşünüyor musunuz?” diye de sordu.

 

Diğer iddalar

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın soru önergesinde kargo ile gönderilen malzemelerin hastaya uygulanmadan önce hastane laboratuvarında denetleme yapılması gerekirken bunun yapılmadığı iddiası da yer aldı. Bakan Müezzinoğlu’na bu doğru ise hastaların sağlığını tehlikeye atacak bu davranıştan kim ya da kimler sorumludur diye soran MHP’li Türkkan, hastanede laboratuvar işlerini alan, ancak şartları yerine getirmediği iddia edilen firmanın neden tercih edildiği sorusuna da yanıt istedi. Türkkan önergesinde; “Darıca Diş Hastanesi’ne diş tedavisi için giden vatandaşların önemli bölümü tedavilerinin gecikmesinden şikayet etmekte, hastaneye diş tedavisi için giden hastalar bir günde yapılması gereken geçici tedavilerinin bile zamanında yapılmadığından şikayet etmekte, kendilerine tedavinin gecikme nedeni olarak laboratuvar işini yapan firmaların Gebze dışında olmasının söylendiği iddia edilmektedir. Hastanenin anlaşmalı olduğu diş laboratuvarının Gebze dışında olması nedeniyle kargo ile gönderilen diş protezleri ve öteki malzemelerin hijyenik ortamdan uzak olduğu da iddialar arasında yer almaktadır. Kargo ile gönderilen işleri hastane, laboratuvarında denetleme yapması gerekirken bunu yapmamaktadır. Ayrıca, Darıca Diş Hastanesi’nde laboratuvar işlerini alan firmanın işlerini yasal olmadığı halde hastane laboratuvarında yaptığı da iddia ediliyor. Darıca Diş Hastanesi’nden bir yıllık olarak laboratuvar hizmeti vermek için ihale alan firmanın şartları yerine getirmediği de ileri sürülmektedir. Gebze’de diş laboratuvarı olarak hizmet veren 6 firma bulunmakta, Darıca Diş Sağlığı Hastanesi’nin bu firmalardan neden yararlanmadığı ve hizmet almadığı ise ayrı bir soru işareti olarak durmaktadır.

 

Bu nedenle; Darıca Diş Hastanesi’nde hastaların bir günlük tedavilerinin bile zamanında yapılmadığı, buna gerekçe olarak laboratuvar işini yapan firmaların Gebze dışında olmasının gerekçe olarak gösterildiği doğru mudur? Hastaların tedavilerinin daha kısa sürede yapılması için başka bir yol izlenmesi düşünülmekte midir? Hastanenin anlaşmalı olduğu diş laboratuvarının Gebze dışında olması nedeniyle kargo ile gönderilen diş protezleri ve öteki malzemelerin hijyenik ortamdan uzak olduğu doğru mudur, eğer doğru ise bunun için bir önlem alınması düşünülmekte midir? Kargo ile gönderilen işlerin hastaya uygulanmadan önce hastane laboratuvarında denetleme yapılması gerekirken bunun yapılmadığı doğru mudur, eğer doğruysa hastaların sağlığını tehlikeye atacak bu davranıştan kim ya da kimler sorumludur? Darıca Diş Hastanesi’nde laboratuvar işlerini alan firmanın işlerini yasal olmadığı halde hastane laboratuvarında yaptığı, bu firmanın şartları yerine getirmediği iddiası doğru mudur, hastane neden bu firmayı tercih etmiştir?” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.