1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bakan Davutoğlu Türkkan’a cevap verdi

Bakan Davutoğlu Türkkan’a cevap verdi

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, TBMM başkanlığına bir önerge vererek "Yazılı ve görsel Basınımızda; Yabancı ordular doksan yıl sonra İzmir'e dönecekmiş.

A+A-

Türkiye'de Kamuoyunun, beş MİT'çinin ifade vermeye davet edilmesiyle uğraştığı saatlerde, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, İzmir'e büyük bir NATO Kara Üssü kurulacağını söyledi. Ama görünen o ki karar çoktan alınmış; İzmir, "NATO'nun Kara Kuvvetleri Komutanlığı" olacakmış. Ülke bütünlüğümüze ve dilimize-dinimize saldıranlar, 9 Eylül'de Mustafa Kemal önderliğinde denize döktüklerimiz, şimdi aynı kente "Dost Kuvvetler" olarak gelmeye hazırlanıyorlar denilmektedir. Bu nedenle; İzmir, "NATO'nun Kara Kuvvetleri Komutanlığı" olacağı, iddiaları doğru mudur? Bu konu kamuoyunda tartışılmış mıdır? TBMM dışında bir başka Meclis'imiz var mıdır? Bu karar kimler tarafından, hangi Mecliste alınmıştır?" demişti. 

Önergeye cevap veren Bakan Davutoğlu, “İttifak'm 60 yıldır önde gelen bir Müttefiki olan ülkemiz, güvenliğin bölünmezliği, İttifak dayanışması ve hakça külfet paylaşımı ilkeleri temelinde tabiatıyla önemli sorumluluklar üstlenmiştir ve üstlenmeye de devam etmektedir. Ülkemizde NATO karargahları bulunması yeni bir husus değildir. NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Kuvvet Komutanlığı NATO'ya üye olduğumuz 1952 yılında İzmir'de kurulmuştur. 2004 yılında faaliyetine son veren bahse konu komutanlığın yerine halen hizmet veren Müttefik Hava Komutanlığı kurulmuştur. Diğer taraftan, NATO Reformu çalışmaları kapsamında uygulamaya konulacak yeni Komuta Yapısı çerçevesinde Müttefik Hava Komutanlığının yerine yine İzmir'de NATO Kara Komutanlığı kurulacaktır. Söz konusu komutanlık, tüm Müttefiklerin ve bu çerçevede tabiatıyla ülkemizin savunma kapasitesinin geliştirilmesi ve idamesi amacıyla faaliyet gösterecektir. Ülkemizdeki İttifak karargahları başta Vashington Antlaşması olmak üzere taraf olduğumuz NATO anlaşmaları çerçevesinde kurulmaktadır. Bu bağlamda, 244 Sayılı Kanunun 6. Maddesi "18 Şubat 1952 tarihli ve 5886 sayılı Kanunla onaylanmış olan Kuzey Atlantik Antlaşmasının gereği olarak bu Antlaşmaya taraf olan devletlerle ve Kuzey Atlantik Andlaşması Teşkilatı ile yapılan ikili veya çok taraflı antlaşmaları, 2nci maddenin 4ncü fıkrası gereğince onaylamaya veya bunlara katılmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir" hükmünü amirdir.” Dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.