1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Bayraktar'dan Türkkan'a yanıt!

Bakan Bayraktar'dan Türkkan'a yanıt!

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın TBMM Başkanlığına verdiği önergeyi Çevre ve şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar cevap verdi. Cevapta, Kömürcüler OSB’nin yerinin kesinleştiği açıklandı.

A+A-

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın TBMM Başkanlığına verdiği önergeyi Çevre ve şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar cevap verdi. Cevapta, Tömürcüler OSB’nin yerinin kesinleştiği açıklandı.  Dilovası Kömürcüler OSB" olarak belirtilen alan, bölgedeki kömür tesisleri için ilan edilmiş "Gebze Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi"dir. İlgili kamu kurum/kuruluş temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan Yer Seçimi Komisyonu'nda; bölgede kurulacakOSB'nin iklim yönünden (hâkim rüzgâr yönü) etkisi de komisyon marifetiyle değerlendirilerek Gebze Kömürcüler OSB'nin yer seçimi kesinleştirilmiş” dedi. 

 

 

"RÜZGAR VE İKLİM YÖNÜNE UYGUN OLACAK MI?"

 

 

Bir süre önce TBMM başkanlığına önerge veren MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar’ın yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergede; “Yazılı ve Görsel basınımızın haberlerine göre; Kocaeli-Dilovası yerleşkesinde büyük bir çoğunluğu Kocaeli'nin Gebze İlçesi ile Dilovası ilçeleri arasında TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu'na yakın noktada faaliyet gösteren ve yılda 50 milyon ton civarında kömüş işleyip yurdun birçok bölgesine sevkeden 21 kömür tesisi için, Dilovası İlçesi'nde Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi kuruldu. Vali Ercan Topaca, tüm kömür şirketlerinin buradan yer alıp taşınmalarını isterken, 1 Mart 2012 tarihi itibarıyla da mevcut tesislere kömür girişinin yasaklanacağını söyledi. Dilovası sakinleri ise bu karara karşı ayaklanarak, OSB'nin ilçeye hakim bir tepeye kurulduğunu, tüm kömür tozlarının alınacak tüm önlemlere rağmen ilçenin üzerine yağacağını ileri sürüyor. Kömürcülerin büyük bir bölümü ise, buraya taşınmanın yaklaşık 250-300 milyon TL'lık masraf getireceğini, bu masrafın mevcut tesislere yapılarak aynı yerde kalmasını istiyor. Bu nedenle; Dilovası Kömürcüler Organize Sanayi ve rüzgar yönünde bir tepeye kurulması, tüm önlemlere rağmen ilçenin üzerine Dilovası vatandaşlarımızın bu haklı talebini mağduriyetlerini giderecek çalışmalar yaparak Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi'nin şimdiki yerinde kalması konusunda çalışmalarınız olacak mıdır?” diye sormuştu. 

 

 

TÜZEL KİŞİLİK KAZANDI

 

 

MHP Kocaeli Milletvekili Türkkan’a cevap veren Bakan Bayraktar ise; “Önergenizde "Dilovası Kömürcüler OSB" olarak belirtilen alan, bölgedeki kömür tesisleri için ilan edilmiş "Gebze Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi"dir. Organize Sanayi Bölgeleri; çarpık/düzensiz sanayileşme ve buna bağlı çevre sorunlarının önlenmesi için sanayi tesislerinin, gerekli idari, sosyal ve teknik altyapı imkânları ile birlikte geliştirilmesini sağlayan alanlardır. Gebze-Kömürcüler OSB'nin kuruluşundaki temel amaç da; Gebze ve civarında diğer sanayi tesisleri ve yerleşim yerlerine yakın yerlerde faaliyette bulunan kömür eleme, paketleme ve briketleme tesislerini bir araya toplamak ve böylece çevresel etkilerin alınacak tedbirlerle minimuma indirilmesini sağlamaktır. Bu kapsamda Kocaeli-Gebze Kömürcüler OSB'ye ilişkin yer seçimi çalışmaları; "4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu" ve buna bağlı "OSB Uygulama Yönetmeliği" çerçevesinde, mülga Sanayi ve Ticaret Bakanlığımın koordinasyonunda başlatılmış, ilgili kamu kurum/ kuruluş temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan Yer Seçimi Komisyonu'nda; bölgede kurulacak OSB'nin iklim yönünden (hâkim rüzgâr yönü) etkisi de komisyon marifetiyle değerlendirilerek Gebze Kömürcüler OSB'nin yer seçimi kesinleştirilmiş ve 24.10.2003 tarihinde onaylanarak, tüzel kişilik kazanmıştır.” dedi. 

 

 

 

80 HEKTARLIK BİR ALANDA OLACAK

 

 

 

Bayraktar, “Gebze Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi yaklaşık 80 hektarlık bir yüzey alanına sahip olup, içerisinde 22 adet sanayi parseli, 6 adet sosyal alan parseli, 1 adet teknik alan parseli, 5 adet de park bulunmaktadır. Mevcut tesislerin otoyol kenarında olmaları sebebiyle tozumalar meydana gelmekte ve zaman zaman da tozumadan kaynaklı kazalar olmaktadır. Kömür tesisleri İstanbul-Ankara otoyolu ve D-100 karayolunun geçtiği güzergâh üzerinde olmaları sebebiyle görüntü kirliliği de meydana getirmektedir. Söz konusu tesislerin birçoğunun gerek Çevre Kanunu ve gerekse Belediye Kanunu gereği alınması gereken izin ve ruhsatlarının olmadığı, birçok tesisinde imar planlarında kentsel spor alanı, yeşil alan vb. olarak belirlenen kısımlar içerisinde kaldığı tespit edilmiştir. 23.07.2004 tarih ve 123 sayılı Mahalli Çevre Kurulu kararı ile 25 Ağustos 2005 tarihine kadar Kocaeli Gebze Kömürcüler İhtisas OSB'ye kömürcülerin nakledilmesi kararlaştırılmış, ancak, çeşitli nedenlerle taşınma birkaç defa ertelenmiştir. En son 28.07.2011 tarih ve 197 sayılı Mahalli Çevre Kurulu Karan ile her türlü çevresel tedbirlerin alınarak 29.02.2012 tarihine kadar mevcut tesislerin taşınmasına karar verilmiştir. Kömürcüler İhtisas OSB alanına taşınacak tesislerin kullanacakları alanlar ile bunker, palet ve konveyörlerde oluşabilecek tozumanın engellenmesi için sabit, seyyar, fıskiyeleme ve sulama sistemlerinin kurulması, tüm tesis alanı zemininin beton olması, toz ve gürültüyü minimize etmek için konveyör ve transfer istasyonlarının tamamının kapalı bir sistem içine alınması, alanın etrafının 1 metre beton duvar ve duvarın üzerine 2 metre yüksekliğinde koruyucu paneller yerleştirilmesi OSB'nin etrafında yeşil kuşak oluşturulması, hava kirliliğini önleme ile ilgili erken uyan sisteminin ve su toplama havuzlarının kurulması sağlanacaktır. Yukarıda açıklanan sebepler ve alman tedbirler nedeniyle Kömürcüler tarafından, İhtisas OSB dışında kömür depolama, eleme, paketleme ve briketleme faaliyetleri yapılmayacak olup, yeni bir Kömürcüler OSB'nin kurulması söz konusu değildir” dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.