1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Azerbaycan Federasyonundan TBMM’ye ziyaret

Azerbaycan Federasyonundan TBMM’ye ziyaret

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu meclis ziyaretinde Sibel Gönül’ü ziyaret etti

A+A-

Ardından milletvekili Gönül’ün eşliğinde Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Gurubunu ziyaret etti.

 

Federasyonun Komisyon Başkanı Sibel Gönül’ü ziyaretinde, Gönül; ‘Şubat 1992 de Azerbaycan’da başta Hocalı Kasabası olmak üzere bir gecede 613 kadın, çocuk, genç ve yaşlı insanlara yapılan katliamın bir soykırım olduğunu anlatmalıyız. Başta Karabağ olmak üzere işgal edilen topraklar geri verilmedikçe veya alınmadıkça Kafkasya’da gerçek anlamda barışın olamayacağını dile getirmeliyiz dedi. Bir milyon civarında Azerbaycanlının yerinden yurdundan kaçarak canını kurtarıp göçmen durumuna düştüğünü belirten Gönül,’ iki halk et tırnaktır. Tarihte de görülmüştür ki bu iki halkın sevgisi ölümsüzdür. Bir gün doğup büyüdükleri yerlere dönme umudu içinde olan Azerbaycanlıların sorunlarını dile getirmeye devam edeceğiz dedi.

 

Parlamentolar  arası Dostluk  grubunu ziyaret

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül eşliğinde TBMM Başkanı Cemil Çiçeği başkanlık makamında ziyaret etti. Çiçek, Hocalı katliamının 21. yılında Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar ve beraberindeki heyeti kabul etti. Meclis Başkanı Çiçek, ''Bugün hepimiz için özel ve acılı bir gün. Kardeşlerimizin acısını 21 yıldır yüreğimizde hissediyoruz. Allah'tan rahmet ve sabır diliyoruz. Bu sıkıntıların yaşanmamasını temenni ediyoruz'' dedi. Meclis'in bu konuda son derece duyarlı olduğunu ifade eden Çiçek, siyasi parti gruplarının bu konuda milletin hissiyatını dile getirmeye çalıştığını söyledi. Bundan 21 yıl önce insanlık tarihinin yaşamadığı bir acının yaşandığını vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti: ''Bir katliamı, bir vahşeti yaşadık. Demek ki en vahşi yaratık insan olabiliyor, bu olayı gördükten sonra. Bunun belgeleri açıktır, bu bir rivayet, bu bir iftira değildir. Kayıtlarıyla, belgeleriyle, şahitleriyle 20. yüzyılda yaşanmış en büyük bir vahşet. Ama suçluları da Cumhurbaşkanı ya da başkaları. Günümüz dünyasında bir çifte standart uygulanıyor. Başka sıkıntılar söz konusu olduğunda ayağa kalkan dünya maalesef Hocalı katliamına aradan 21 sene geçmiş olmasına rağmen herhangi bir tepki vermedi, herhangi bir tepki ortaya koymadı. Suçlular dediğim gibi Cumhurbaşkanı olabiliyor, suçlular sokakta yaşayabiliyor. Bu da bu ve benzeri vahşeti icra edeceklere cesaret veriyor.'' Bunun sadece bugüne mahsus gündeme getirdikleri bir konu olmadığına işaret eden Çiçek, her yıl insan hakları günü olarak kutlanan 10 Aralık'ta bu konulara, bu vahşete, Azerbaycanlıların yaşadığı sıkıntılara, insan hakları ihlallerine hep dikkat çekmeye çalıştıklarını söyledi. Çiçek, ''Yerinden yurdundan edilmiş, vatanından, toprağından edilmiş, hatıralarından edilmiş 1 milyondan fazla kardeşimiz de bugün Ermenilerin haksız işgali sebebiyle çok sıkıntı içinde yaşıyorlar. Onun için bu konuyu sadece 26 Şubat günü itibariyle değil, 10 Aralık günü itibariyle, her vesileyle, her fırsatta gündeme getirmek gerekecektir'' diye konuştu. Türkiye'nin bir kısım ülkelerle ikili ilişkileri çerçevesindeki görüşmelerde mutlaka Azerbaycan'da yaşanan sıkıntılar ve Kıbrıs konusunun gündeme getirildiğini bildiren Çiçek, şunları kaydetti: ''Buna tutanaklar da şahittir. Türkiye ile olan ilişkilerin yanında 2 konuyu mutlaka gündeme getiririz. Bunlardan bir tanesi Azerbaycan'da yaşanan bu sıkıntılardır, bu hak ihlalleridir, insanlığın bu konulardaki duyarsızlığıdır. İkincisi de Kıbrıs konusudur. Biz bunu mutlaka gündeme getiririz ve getirmeye de devam edeceğiz. Çünkü bu sadece sizin meseleniz değil, millet olarak hepimizin meselesi, bizim meselemiz.

 

Bu acı, bizim acımız. Böyle düşündüğümüz, böyle inandığımız içindir ki hem bu katliamı hem de yerinden yurdundan edilmiş ve haksız olarak halen süren işgal konusunda Türkiye olarak tavrımızı koymaya çalışıyoruz.'' Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Basın Daire Başkanı Ali Hasanov da Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile bütün Türkiye'nin Hocalı soykırımının acısını paylaştığı için teşekkür etti.Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar da sivil toplum örgütü olarak hem Azerbaycan halkının içinde olduklarını hem de Türkiye'de karış karış dolaştıklarını ifade ederek, ''İnanınız, inanıyoruz, gördük, yaşadık iki halk et tırnaktır. Belki hükümetler gelip geçer, idare edenler gelip geçer ama bu halkın sevgisi ölümsüzdür. Tarihte de böyle olmuştur'' dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.