1. HABERLER

  2. ASTROLOJİ

  3. Ay ve Güneş Tutulmaları

Ay ve Güneş Tutulmaları

Ay ve Güneş tutulmaları, çağlar boyunca insanlar için hem de Astrologlar ve Gök Bilimcileri için oldukça önemli olmuştur. Eski insanlar Güneşin ve Ayın ışığının kesilmesini, aydınlığın bir süreliğine karanlığa dönüşmesini “kötü ve önemli bir şeyler olacak

A+A-

Eski insanlar Güneşin ve Ayın ışığının kesilmesini, aydınlığın bir süreliğine karanlığa dönüşmesini “kötü ve önemli bir şeyler olacak” şeklinde yorumlamışlardır. Duruma felsefi ve mistik bir bakış açısıyla yaklaşan düşünürlerse, bu dönemlerin yeni bir tecrübe alanına açılan kozmik bir kapı olduğunu varsaymışlardır. Yeni bir döngünün, temanın geçiş noktalarıdır tutulmalar. Tutulma zamanlarında Gök Bilimciler ise Güneşi daha iyi gözlemleme fırsatını bulurlar, yüzey ve yapıları hakkında veri elde ederler.

Bir yılda (en az) 2 Ay, 2 de Güneş Tutulması yaşanır ve bunlar birbirlerini takip eden periodlar halinde gerçekleşirler (2haftada bir). Ay’ın ve Dünya’nın yörüngelerinin kesiştiği noktalara (eskilere göre, maddi ve ruhani alemin kesiştiği noktalar) Ay Düğümleri adı verilir. Bu noktalara 20 derece yakın bir noktada gerçekleşen yeniay ve dolunaylar, Ay veya Güneş Tutulmalarını oluştururlar. Tutulmalar, bir geçiş veya değişim zamanın habercisidirler. Ay tutulması; Dolunay zamanında gerçekleşir. Duygularımız ihtiyaçlarımız yönelimlerimiz kadın figürleri üzerinde etkili olduğu düşünülür. Güneş Tutulması ise; Yeniay zamanında gerçekleşir. Kimliğimiz, hayatımızdaki erkek figürleri ve güç sahibi kişiler (baba eş patron gibi) üzerinde etkili olduğu söylenmektedir. Tutulmanın etki süresi doğum haritanıza ve Tutulmanın süresine bağlı olarak değişir. Etkileri hemen de ortaya çıkabilir ya da birkaç ay sonra oluşacak olayların tetikleyicisi de olabilir.

Astrolojik olarak tutulmanın kişisel haritamızda güçlü bir etki yaratması için; Doğum Haritamızdaki gezegenlere veya önemli noktalara temas etmesi gerekir. Güneş, Ay, Mars, Merkür, Venüs, Jüpiter, Satürn, Yükselen derecesi, Tepe Noktası, Şans Noktası… gibi. Her birine olan temasında yarattığı etki de farklı olacaktır. Eğer bir tutulma doğum haritanızda önemli bir noktaya temas etmiyorsa, yaşamınız üzerinde bir etkisi olmaz. Tutulmalar, hayatımızda bazen bir şeylere başladığımız bazen de sonlandırdığımız dönemlerle eş zamanlılık gösterirler. Kısaca, yaşamın sürekli bir dönüşüm ve devinim içinde olduğunu bize hatırlatırlar; bir şey biter ve yeniden yeni bir şey başlar, döngü devam eder. Örneğin işinizi bırakıp yeni bir sektörde iş kurabilirsiniz. Yaşadığınız yerden uzaklara taşınabilir, yeni bir yuva kurabilirsiniz. Gizli kalan sağlık veya kişisel-iş sorunlarınız gün yüzüne çıkabilir, o süreçte canınız sıkılır ama onları çözmek halletmek içinde fırsat kazanmış olursunuz. Daha önce hiç olmadığınız kadar mücadeleci ve hırslı olabilirsiniz. Hem işte hem de ailevi konularda görev ve sorumluluklarınız artabilir. Tam tersi birden önünüz açılır, emeklerinizin karşılığını hatta daha fazlasını almaya başlayabilirsiniz. İşte bu yüzden, sizi bekleyen atmosferin ve değişimlerin ne olabileceği hakkında varsayımlarda bulunabilmek için, Ay ve Güneş Tutulmaları Astroloji açısından oldukça önem taşır.

2017  tutulma tarihleri;

 

► 11 Şubat Aslanda Ay Tutulması

►   26 Şubat Balıkta Güneş Tutulması

►    21 Ağustos Aslanda Güneş Tutulması

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.