1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ASM’de böbrek nakil merkezi açıldı!

ASM’de böbrek nakil merkezi açıldı!

Anadolu Sağlık Merkezi böbrek hastaları için Nakil Merkezi’ni hizmete açtı. Merkezin tanıtım toplantısında konuşan Prof. Dr. Çağatay Aydın bağış konusunda herkesin duyarlı olmasını istedi.

A+A-

ASM’de bugün yapılan toplantıda bölgedeki gazetecilere açıklamalarda bulunan Aydın, Araştırmalar gösteriyor ki, Türkiye’de her 6-7 kişiden biri böbrek hastası. Üstelik bu sayının katlanarak artması bekleniyor. Rakamlar böyle olunca böbrek naklinin önemi daha da çok ortaya çıkıyor. “ dedi. Anadolu Sağlık Merkezi’nin Gebze’deki hastanesi bünyesinde yeni hizmete giren Böbrek Nakli Merkezi Direktörü Prof. Dr. Çağatay Aydın. ”Merkezimizde, ekibimizle, öncelikle bulunduğumuz çevre iller olmak üzere, ülkemizin bu önemli sağlık sorunun çözümüne katkıda bulunmayı hedefliyoruz” dedi.

 

 

 

Kronik böbrek yetmezliği, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek büyüyen bir toplum sağlığı problemi. Türkiye Kronik Böbrek Hastalıkları Prevelans (CREDIT) çalışmasına göre; Türkiye’de halen 7.3 milyon erişkin kronik böbrek hastası var. Bu demek oluyor ki,ülkemizde her 6-7 kişiden biri böbrek hastası.2010 yılı itibariyle yaklaşık 60 bin kişi son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavisi görüyor.Asıl korkutucu olan ise bu rakamın katlanarak artacağının ön görülmesi.2015 yılında yaklaşık 100 bin kişinin kronik diyaliz tedavisi göreceği tahmin ediliyor.

 

 

NEDEN BÖBREK NAKLİ?

 

 

Böbrek Nakli Merkezi Direktörü Prof. Dr. Çağatay Aydın, toplantıda yaptığı konuşmasına böbrek naklinin neden gerekli olduğunu anlattı. Aydın, böbrek naklinin diyalize göre artılarını şöyle sıraladı:”Genellikle ekonomik, duygusal,fiziksel açıdan başkalarına bağımlı olduklarını da ifade eden diyaliz hastalarının,yaşam beklentisinin de böbrek nakli olan hastalardan çok daha az olduğu gözleniyor.Hastalığın ekonomik boyutuna bakıldığında naklin diyalizden çok daha az maliyetli olduğunu da ortaya çıkarıyor.Sonuç olarak,başarılı bir böbrek nakil sonrası böbreğin işlevleri tam olarak yerine konulup,hasta için de daha sağlıklı,üretken ve daha uzun bir yaşam beklentisi elde edilebiliyor.”

 

 

AMACIMIZ ÇÖZÜME KATKI SUNMAK!

 

 

Anadolu Sağlık Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yapan Anadolu Sağlık Merkezi İş Geliştirme Direktör Yardımcısı Dr. İrem Ergun da, bu merkezin kurulum çalışmalarıyla ilgili uzun zamandır çalıştıklarını ve sonuçta böyle bir hizmet sunuyor olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Dr. Ergun, böbrek nakli konusunun ülkemiz sağlık sisteminde önemli bir ihtiyaç olmaya devam ettiğini belirterek,”Anadolu Sağlık Merkezi olarak hedefimiz ülkemizde bu alanda yanşana açığı kapatmaya katkıda bulunmak” dedi.

 

 

 

SORUNLARA DA DEĞİNDİ!

 

 

Günümüzde böbrek naklinin önündeki en büyük sorunun, giderek artan hasta sayısına ve kabaran organ bekleme listelerine rağmen yeteri kadar organ bulunmaması olduğuna işaret eden Prof. Dr. Aydın, ”Günümüzde nakil bekleyen hasta sayısı Türkiye’de 30 bine ulaşmış durumda. Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD’nin tersine, Türkiye’de yapılan nakillerin büyük çoğunluğu canlı vericilerden alınan organlarla gerçekleştiriliyor. Kadavradan organ bağışının azlığı nedeniyle Türkiye’de yıllık böbrek nakli sayısının 2 bin 500, 3 bin civarında olduğu düşünülürse, bu hastaların büyük çoğunluğu için diyaliz başlıca tedavi seçeneği olarak kalıyor.”diye konuştu. Prof. Dr. Çağatay Aydın,”Anadolu Sağlık Merkezi’nin sahip olduğu altyapı ve bu konuda deneyimli ekibimizle, öncelikle bulunduğumuz çevre olmak üzere, ülkemizin bu önemli sağlık sorununun çözümüne katkı yapmayı hedeflemekteyiz.”dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.