1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Anibal Kavşağı inşaatı
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Anibal Kavşağı inşaatı

A+A-

Bütün güzellikler hep zorlukların arkasından gelir. Her ne kadar bugün teknolojinin sağladığı kolaylıklarla bu zorlukları hissetmiyor olsak da o teknoloji gerek yaşanan bir zorluğun arkasından ya da zor bir çalışmanın arkasından geldiği bir gerçek. Günümüz nesli bu zorlukları görmediği için küçük zorlanmalarda bile nevirleri dönüyor adeta, hemen kendilerine en kolay olanı sonuçlarını görmeden uygulama yoluna gidiyorlar.

Bu kısa girişten sonra esas meseleye dönebiliriz. Malumunuz Haziran ayı başlarında yanılmıyorsam başlayan Anibal kavşağı inşaatı kışa giriyor olmamıza rağmen devam ediyor. Bu yol çalışması kara yollarının sorumluluğunda ilerliyor. Ancak geçen dönemin sonlarında sayın Köşker’in seçim vaatlerinin içinde yer almıştı. Ne kadarı Gebze Belediyesi'ni ilgilendiriyor, KBB payı nedir bilmiyoruz ama geç kalınmış bir proje devam edip gidiyor. Geç kalınmış diyoruz zira daha önce İstanbul istikametine doğru olan Beylikbağı ve Osmangazi kavşağından önce yapılmalıydı Anibal kavşağı. Nedenine gelince önce şehre ve merkezine yakın olanı yapıp trafiği rahatlamak varken transit geçilen yere öncelik verilmesi bugün yaşadığımızı sıkıntılara çözüm olmadı maalesef. İkincisi, o gün trafikteki araçla buğu trafikte araç sayısında da bir hayli artış olduğu da bir gerçek. Birde buna bir çok yolun kapatılıp dar sokaklara trafiği yönlendirmek gerçekten içinden çıkılması zor bir çileye dönüyor. Dolayısıyla bu kadar yükü kaldırmakta zorlanan alt yapıya yeni bir şeyler eklemek ilerisi için güzel olabilir ama uzun vadede buda işe yaramaz hale gelebilir.

Bu böyle, bir de işin belediye boyutu var. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir önceki dönemin seçim vaatleri olmasına karşın aradan geçen üç yıl içinde başladı başlayacak derken gerekli alternatifler düşünülmeden nihayet bu sene yaza doğru başlandı. Belki yaz tatilinin de başlamasıyla trafiği çok hissetmesek de okulların açılması ve KBB yeni büyük otobüsleri seferlere koyması planlama ve stratejik bir hata oldu. Geçen gün Tatlıkuyu’dan Gebze çarşıya doğru gideyim dedim, ne mümkün? Şimdi bütün suç plan ve stratejiyi yapamayanların deyip işin içinde çıkmak da doğru olmaz. Tamam orada belki vahim hata varda hiç görmediği teknolojiyi eline alıp anında çözümleyen akıl trafikte niye kullanılmaz anlamak mümkün değil. Eski ördekler dediğimiz Halk bankasının önündeki ışıklara hiçbir sürücü riayet etmiyor. Çolakoğlu Kız Meslek Lisesi'nin önünden çarşı istikametine giden araçlar sarı ikaz lambası yanıyor olmasına ve çarşı girişi araçla dolu olmasına rağmen bir dakika bekleme sabrını gösteremiyor. Diğer taraftan gelen araçlara yeşil yansa da geçemiyor. 155 deki polis arkadaş da diyor ki mobeseyle izleniyor, trafik sorununu çözüyor mu? Evet onca eksik ve olumsuzluklara rağmen Anibal kavşağı inşaatı bitince bir hayli rahatlayacağız ama lütfen bu süreçte herkes biraz sabredip birbirlerinin hukukuna saygı göstersin. Hazır kavşaktan geçerken bütün bunları unutacaksınız lakin hiçbir rahat zorluklar yaşanmadan olmuyor.

Haydi sağlıklı kalın, takipte kalın. Selam ve dua ile

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.