1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Amsterdam'la 4 yıllık dev anlaşma imzalandı

Amsterdam'la 4 yıllık dev anlaşma imzalandı

Kocaeli ile Amsterdam belediyeleri arasında, ticari, sosyal ve kültürel alanları kapsayan 4 yıllık iş birliği anlaşması imzalandı.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile beraberindeki heyet, Hollanda’da 3 gün süren temaslarını tamamlayarak ilimize döndü. Çalışma ziyareti kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Amsterdam Belediyesi arasında ticari, sosyal ve kültürel alanlarda iş birliğini kapsayan 4 yıllık bir sözleşme imzalandı.

 

 

AMSTERDAM’A ÇALIŞMA ZİYARETİ

 

 

Marka Şehirler Projesi kapsamında Hollanda’nın Amsterdam Belediyesi’nin davetlisi olarak bu kente konuk olan Başkan Karaosmanoğlu’na KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan, KOTO Başkanı H. İbrahim Keleş, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürü Bilal Barış’ın da aralarında bulunduğu heyet eşlik etti.

 

 

KOCAELİ İLE AMSTERDAM KARDEŞ ŞEHİR

 

 

Başkan Karaosmanoğlu ile beraberindeki heyetin 17-20 Ocak tarihleri arasında Hollanda’nın Amsterdam şehrine gerçekleştirdiği çalışma ziyaretinde Marka şehirler kapsamında yapılan projeler incelendi, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. ‘’Kardeş şehir’’ olan Kocaeli ile Amsterdam şehirleri arasında 11 yıldır devam eden çalışmalar dahilinde bugüne kadar 7 ortak proje gerçekleştirilmiş, ayrıca karşılıklı 13 çalışma ziyareti düzenlenmişti.

 

 

4 YILLIK ANLAŞMA İMZALANDI

 

 

Başkan Karaosmanoğlu’nun idaresinde gerçekleşen çalışma ziyaretinde Amsterdam Belediye Başkanlığı konağında düzenlenen toplantıyla iki şehrin üst düzey yöneticileri bir araya geldi. Kocaeli’nin belediye, sanayi, ticaret ve eğitim alanlarındaki üst düzey yöneticilerinin katıldığı çalışma ziyaretinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Amsterdam Belediyesi Başkan Vekili Andree Van Es arasında 4 yıllık iş birliği anlaşmasına imza atıldı.

 

 

DOSTLUĞUMUZ 400 YILLIK

 

Başkan vekili Es, iki ülke arasındaki dostluğun 400 yıl öncesine dayandığını, Osmanlı döneminde başlayan yakın ilişkilerin bugünde devam ettiğini dile getirdi. Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard Van Der Laan ise eşinin vefatı nedeniyle toplantıya katılamadı. Görüşmelerde KOÜ Rektörü Prof. Dr. Komsuoğlu’na Amsterdam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Divet Van Den Boom eşlik etti.

 

 

 

İLİŞKİLER HIZLA GELİŞECEK

 

 

Başkan Karaosmanoğlu ile Van Es tarafından imzalanan iş birliği anlaşması gereği 4 yıl boyunca Kocaeli ve Amsterdam şehirleri arasında sosyal, ticari ve kültürel alanlarda ortak çalışmalar yapılacak. Başkan Karaosmanoğlu, ‘’10 yılı aşkın bir süredir devam eden kardeş şehir ilişkilerimizin güzel bir yansıması olan işbirliği anlaşmamızın yenilenmesi, iki kent arasındaki ilişkilerin bundan sonra da hızla gelişeceğinin en büyük göstergesidir’’ açıklamasını yaptı.

 

UZATILAN DOST ELİNİ UNUTMADIK

 

17 Ağustos 1999 yılında yaşanan büyük deprem felaketinin ardından Amsterdam’dan Kocaeli’ne uzatılan dost elini unutmalarının mümkün olmadığına değinen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Her iki kentin de alt yapısı, yetişmiş insan gücü ve potansiyeli, çok önemli projelere imza atacak kapasitededir. Hollanda’nın en önemli kentlerinden olan Amsterdam ile Türkiye’nin sanayi başkenti olarak kabul edilen Kocaeli’nin işbirliği, her iki taraf için de çok büyük fırsatlar doğuracaktır’’ şeklinde konuştu.

 

 

AMSTERDAM BELEDİYESİ SUNUM YAPTI

 

Amsterdam Televizyonu’nun röportaj konuğu olan Başkan Karaosmanoğlu, daha sonra Kocaeli heyetiyle birlikte Amsterdam Belediye Başkanlığı konağında düzenlenen öğlen yemeğine katıldı. Yemeğin ardından Kocaeli heyetine Amsterdam Belediyesi Mali İşler Müdürü Martijn Kooijman tarafından Marka şehirler konulu bir sunum yapıldı.

 

 

TÜRK İŞ ADAMLARINA KONUK OLDULAR

 

Kocaeli heyeti, çalışma ziyareti kapsamında Hollanda’nın Güney Doğusu’ndaki Den Bosch şehrinde Hollanda Türk İş Adamları Derneği(HOTIAD)’ne konuk oldu. Hollanda’daki Türk iş adamları tarafından Başkan Karaosmanoğlu’na HOTIAD’ın yıllık 7 milyar Euro’luk üretim sağladığı bilgisi verildi. Hollanda’da yasayan Türk iş adamlarının faaliyetlerini Kocaeli’nde yürütmeleri için destek vermeye hazır olduklarını söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Amsterdam’da yaşayan Türkler, bugün için önemli bir politik ve ekonomik güç haline gelmiştir. Sizlerin Kocaeli’ne yapacağınız yatırımlarda destek vermeye hazırız’’ şeklinde konuştu.

 

 

HOLLANDALI İŞ ADAMLARI KOCAELİ’NE GELECEK

 

 

Kocaeli heyetinin Hollanda’ya düzenlediği çalışma ziyareti dahilinde Amsterdam Ticaret Odası da ziyaret edildi. Türkiye’den

Sorumlu Başdanışman Cor Becker tarafından, Kocaeli heyetine Amsterdam Ticaret Odası’nın faaliyetleri hakkında bilgi verildi. KOTO Başkanı Keleş, Amsterdam’daki iş adamlarını Kocaeli’ne davet etti. Başdanışman Cor Becker ise söz konusu ziyaretin bu yıl içinde yapılacağını ifade etti. Kocaeli heyeti Türklerin yoğun bir şekilde yasadığı Amsterdam’ın ilçe belediyesi West’te Fas kökenli belediye başkanı Ahmet Badoud’a konuk oldu.

 

 

ROTTERDAM’DA TEKNİK İNCELEME

 

Başkan Karaosmanoğlu ile Kocaeli heyeti, Rotterdam şehrinin Maasvlakte bölgesini ziyaret ederek, burada denize kum tabakaları püskürtülerek oluşturulan yapay liman projesini inceledi. Teknik incelemelerin ardından Başkan Karaosmanoğlu ile Kocaeli heyeti, Rotterdam’da yaşayan Türklerle bir araya geldi. Kocaeli heyeti, Rotterdam’da yaşayan Türkler tarafından çok samimi ve sıcak bir atmosferde misafir edildi. Başkan Karaosmanoğlu ile beraberindekiler, Rotterdam’da yaşayan Türkleri, Kocaeli’ne davet etti.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.