1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT

  3. AKM övünülecek bir proje olacak

AKM övünülecek bir proje olacak

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Kamuoyunun iftiharla karşılayacağı çok büyük bir projenin hazırlığı içindeyiz. AKM , Türkiye’nin uluslararası alanda da övüneceği büyük projelerden biri olacaktır” diye konuştu.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, medya kuruluşlarının kültür sanat editörleriyle Dolmabahçe Başkanlık Ofisi’nde bir araya geldi. Turizm ve kültür sanat alanında bakanlık olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Kurtulmuş, uzun süredir kültür sanat camiasının gündeminde olan Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesi için önemli adımlar atıldığını belirterek şu bilgileri paylaştı: “AKM’de kamuoyunun iftiharla karşılayacağı çok büyük bir projenin hazırlığı içindeyiz. AKM, Türkiye’nin uluslararası alanda da övüneceği büyük projelerden biri olacaktır. Proje öncesindeki hazırlık safhasında bütün değerlendirmeler devam ediyor. Mühim olan burada projeyi kimin yaptığı değil, doğru bir projenin hayata geçirilmesi meselesidir. Bazı projelerde maalesef kısa süre içerisinde lüzumsuz, hatta işin kendisiyle ilgili değil politik kamplaşmaların içerisinde oluyoruz. Bunun geçmişte çok örneği oldu. Bizim gayemiz AKM’yi böyle bir sürece getirmemektir. Hatanın sıfıra yakın olmasını temin etmemiz lazım. Bunun için önce hazırlıklarımızı güçlü bir şekilde tamamlayacağız, ondan sonra kamuoyuyla paylaşacağız.”

VAKİT KAYBETMEYECEĞİZ

Bir soru üzerine projenin ne zaman yapılacağı konusunda şu an tarih açıklamanın mümkün olmayacağını söyleyen Kurtulmuş, vakit kaybetmeden projenin en hızlı şekilde tamamlanacağını dile getirdi. Kurtulmuş, bir gazetecinin AKM’deki plan değişikliği konusunda bakanlığın bir teklifi olduğu ve bu değişikliğin Koruma Kurulu gündeminde bulunduğunu hatırlatarak “AKM tescilli bir yapı. Daha önce burayla ilgili bir yıkım kararı söz konusu olduğunda Koruma Kurulu burayı tescillemişti. Bu tescilin kaldırılması söz konusu ki burada bir yıkım yapılarak proje gerçekleşsin. Bunu nasıl aşmayı düşünüyorsunuz?” sorusuna, “Buradaki proje doğru yapılıp uzun süre beklememelidir. Bunu en kısa süre içerisinde halledeceğiz Çünkü AKM çok uzun yıllardır tartıştığımız bir konu. Mühim olan doğru işi yapmak. Teknik konuları süreç yönetimiyle birlikte titiz bir şekilde yürütürsek, inşallah problemsiz bir şekilde bunları aşarız” karşılığını verdi. Projeyi AKM’yi yapan Hayati Tabanlıoğlu’nun torunu Murat Tabanlıoğlu’nun yapacağı iddiasına ise Kurtulmuş, “Proje öncesindeki hazırlıkta herkesin görüşü alınıyor. Burada mühim olan projeyi kimin yaptığı değil doğru yapmasıdır. Bununla uğraşıyoruz” şeklinde cevapladı.

Depodaki eserler sergilenecek

Topkapı Sarayı Müzesi başta olmak üzere pek çok müzede kayıt altına alınmış ama sergileme imkanı bulunmayan eserlerin sergilenmesi için büyük bir müzeye ihtiyacımız olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, İstanbul’da büyük bir müze açılacağını bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. Kurtulmuş, bu müzede Topkapı’da depoda bekleyen eserlerin üç ay getirilip sergileneceği daha sonra başta grup eserlerin getirilip dönüşümlü olarak sergilenebileceğini dile getirdi.

Kültür Şurası kitapta kalmayacak

Geçtiğimiz aylarda İstanbul’da yapılan Milli Kültür Şurası'nda alınan kararların kitapta kalmayacağını hepsinin uygulanacağını dile getiren Bakan Kurtulmuş, “Hepsi takvime koyuldu. Konuların hepsi üzerinde konuşulacak. Tarihi yarımadanın canlandırılması ve özellikle Babıali’nin eski gücüne kavuşturulması bizim için önemli. Çok zor gibi görünüyor ama ne kadarını tekrar canlandırabilirsek İstanbul kültürüne zenginlik katacağız” değerlendirmesini yaptı.

Yerli sinamada Avrupa birincisiyiz

Bakan Numan Kurtulmuş 2002-10016 yılları arasında sinemaya verilen desteğin bir önceki on yıllık döneme göre 35 kat arttığına dikkat çekerek, “Geçen yıl yüzde 53 yerli sinema filmi sinemada izlenmiş, son altı yıldır bu alanda Avrupa birincisiyiz. Yine 140’tan fazla ülkeye yerli dizi satan dünyada ikinci ülkeyiz. Bunun da kültürel mirasımızı dünyaya tanıtmak konusunda önemli olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Kütüphaneler gün boyu açık olacak

İstanbul’a dev bir kütüphane için Rami'de çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Kurtulmuş, “Rami’de büyük güzel bir kütüphane olacak. Diğer kütüphanelerimizde de önemli gelişmeler oluyor. Gençlerin kütüphaneleri çok yoğun şekilde kullandığını görüyoruz. Bu çok sevindirici. Milyonlarca genç gidiyor kitap okuyor ders çalışıyor. Bazıları gece 12’ye kadar çalışıyor. Bir çalışma yapıp kütüphaneleri 24’e kadar açık hale getireceğiz” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.