1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Akıllı Bisiklet ihalesi yapıldı!

Akıllı Bisiklet ihalesi yapıldı!

Kent içi ulaşımda alternatif olan Akıllı Bisiklet projesi kapsamında ihale gerçekleştirildi.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ‘Akıllı Bisiklet’ uygulamasını hayata geçiriyor. Vatandaşların şehirde bisikletle dolaşarak hem sağlıklı kalmalarını hem de şehirdeki trafik yoğunluğunun azalmasını sağlayacak proje için ihale gerçekleştirildi. İhaleye en düşük teklifi 260 bin TL Mepa Limited Şirketi verdi.

 

 

5 FİRMA KATILDI

 

 

İhaleye; Mepa Limited Şirketi 260 bin, Bilgi Limited Şirketi 265 bin, Kayseri Ulaşım 488 bin, Bilişim İnovasyon 513 bin ve Yapıdrom Şirketi 539 bin TL teklif verdi.

 

 

 

ORTAK ÇALIŞMA

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi ortaklığında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın ‘Araştırma Geliştirme ve Yenilikçilik Mali Destek Programı’ kapsamında ‘Kocaeli Akıllı Paylaşımlı Bisiklet Sistemi’ projesi hizmete giriyor. Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Avrupa Birliği Şube Müdürlüğü ve Ulaşım Dairesi Başkanlığı ve İzmit Belediyesi Ulaşım Şube Müdürlüğü ile birlikte hazırlanan proje kapsamında 106 akıllı bisiklet, Kocaeli ulaşımına ve turizmine hizmet edecek.

 

 

106 BİSİKLET 7 İSTASYON

 

 

Proje kapsamında gerçekleştirilecek bir dizi çalıştay ve teknik toplantı neticesinde İzmit ilçesine 7 adet istasyon için 106 adet bisikletin çeşitli noktalara konumlandırması planlanıyor. Park istasyonları Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi ve Sivil Toplum Kuruluşları ile yapılacak çalıştay sonrasında belirlenecek. Çalıştayda bisikletlerin rotaları da belirlenecek. Bisikletler güzergâh dışında kullanılamayacak. Bu proje kapsamında Kocaeli ili için alternatif bir sürdürülebilir ulaşım aracının kullanıma sunulması da hedefleniyor.

 

 

BİSİKLETİ KİMİN KULLANDIĞI GÖRÜLECEK

 

 

Sistem sayesinde, bireyin istediği istasyondan aldığı bisikleti rotanın üzerindeki herhangi bir istasyona bırakabilmesine olanak sağlanılacak. Veritabanından bisikletlerin konumu ve kullanıcı profili (yaş, kullanım saati, kullanım sıklığı vb) görülebilecek. Kent Karta entegre edilecek olan sistem sayesinde Kocaelililer diledikleri istasyonlardan bisiklet alıp kentte dolaşmanın keyfini sürebilecek. Ayrıca; projenin ilerleyen aşamalarında bisikletler kredi kartı ve cep mesaj şifresi sistemiyle de kullanılabilecek.

 

 

BELLİ BİR SÜRE ÜCRET ALINMAYACAK

 

 

Bisikletleri kullanacak kişilerden belirli bir zaman dilimine kadar herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Ücretsiz süreyi aşanlardan cüzi bir ücret alınacak. Projeye Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yararlanıcı olarak katılırken İzmit Belediyesi iştirakçi ortak olarak destek veriyor. Proje Amsterdam Belediyesi ve Sürdürülebilir Ulaşım alanında çalışmakta olan STK’ların da desteği ile yürütülecek.

 

 

KISA MESAFE ULAŞIM İHTİYAÇLARI İÇİN

 

 

Paris, Barselona, Amsterdam ve Brüksel gibi kentlerde etkin olarak kullanılan akıllı bisikletler, bireylerin kısa mesafe ulaşım ihtiyaçlarını daha kısa zaman ve çevresel bir anlayışla karşılamaları üzerine kurgulanmış bir sistemin parçası. Sistem; merkez, istasyon ve bisiklet olmak üzere üç temel bileşenden oluşuyor. Söz konusu yapıların kendi aralarında iletişim kurmalarını sağlayan RFID, GPS ve GPRS gibi teknolojik imkânlardan faydalanılıyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.