1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Akbaş'tan o haberlere açıklama!
Akbaş'tan o haberlere açıklama!

Akbaş'tan o haberlere açıklama!

Yerel bir gazetede çıkan iki haberle ilgili Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş'tan açıklama geldi.

A+A-

Yerel bir gazetede çıkan iki haberle ilgili Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş'tan açıklama geldi. Akbaş yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi.

 

 

Çayırova Gazetesi’nin 24/02/2012 tarih ve 911 sayılı nüshasında “Kaçak hafriyat cenneti” başlığıyla manşetten yayımlanan haber ve “Çayırova Belediyesinde Bilgi İşlem Fiyaskosu!” başlığıyla yayımlanan haber, kamuoyunu yanıltıcı ve eksik bilgi içerdiğinden açıklama yapılarak kamuoyunun aydınlatılması ihtiyacı doğmuştur.2872 sayılı Çevre Kanunu’nda 26.4.2006 gün ve 5491 Sayılı Yasayla yapılan değişiklik gereğince bu Kanunda öngörülen idari yaptırım kararlarını verme yetkisi Çevre ve Orman Bakanlığı’na aittir. Aynı şekilde Çevre ve Orman Bakanlığı, Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereği, bu Yönetmelik kapsamında yer alan atıkların oluşumundan bertarafına kadar yönetimlerini kapsayan bütün faaliyetlerin kontrolünü ve denetimini yapmakla, yükümlüdür. Bakanlık, ilgili kanun ve yönetmelikler gereğince Büyükşehir Belediyesi’nin kurulu olduğu yerlerde genelge ile yetki devri yapılarak kontrol, denetim ve para cezası verme yetkilerini Büyükşehir Belediyelerine devretmiştir. Bu kanunda öngörülen idari yaptırımların uygulanmasını gerektiren fiillerle ilgili olarak yetkili denetleme elemanlarınca bir tutanak tanzim edilir. Bu tutanak denetleme elemanlarının bağlı bulunduğu ve idari yaptırım kararını vermeye yetkili mercie intikal ettirilir. Bu merci, tutanağı değerlendirerek gerekli idari yaptırım kararını verir. İdari yaptırım kararı, 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre idari yaptırım kararını veren merci tarafından ilgiliye tebliğ edilir.

 

 

"GEREKLİ İZİN İSTENMİŞTİR"

 

 

 Marmara Geri Dönüşümcüler Yapı Kooperatifi, ilçemiz 247 ada da devam edilen dolgu çalışması için ihtiyaç duyulan 40.000m3 nitelikli malzemenin temini amacıyla Cumhuriyet Mahallesi 201 ada 8 numaralı parselde yapılacak olan Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.’nin banka üssü projesinden çıkacak olan hafriyat toprağının çalışmayı yapacak olan Gültekin Hafriyat İnş. San. Tic. Ltd. Şti. tarafından taşınabilmesi için gerekli izinlerin verilmesini istemiştir. Belediyemizce Kooperatife, taşınacak malzemenin hafriyat toprağı olması, taşımanın izin belgesine sahip araçlarla yapılması, çevre ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde ve mer’i mevzuata aykırı çalışılmaması kaydıyla izin verilebileceği bildirilmiştir.

 

 

"TAŞIMA KABUL BELGESİ BULUNMADI"

 

 

 Ancak Şekerpınar Mahallesi Marmara Geri Dönüşümcüler Yapı Kooperatifi rekreasyon alanında 19.02.2012 Pazar günü zabıta ekiplerimizin yapmış olduğu denetimlerde Gültekin Hafriyat İnş. San. Tic. Ltd. Şti tarafından Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.’nin inşaat hafriyat alanından aldığı hafriyatı Marmara Geri Dönüşümcüler rekreasyon alanı istinat duvarı iç bölgesinde ikinci kademe alanına döktüğü, yapılan kontrolde ilgili firmanın araçlarına ait taşıma kabul belgelerinin bulunmadığı tespit edilerek 34.cilt 26. varak numaralı tutanak tanzim edilmiştir. Ayrıca mezkur firmanın Cumhuriyet Mahallesi Özgürlük Caddesi Kadife Sokak No:1 adresinde bulunan Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.’ye ait arsanın hafriyatını izinsiz ve taşıma kabul belgesi olmadan kazı yaparak taşıdıkları fotoğraflanarak 22.02.2012 tarih 37.cilt 122.varak numaralı tutanağımızla tespit edilmiş olup Belediyemizce yapılan tespitler 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun ilgili hükümlerine göre yasal işlem uygulanması ve söz konusu hafriyatın kaldırılmasının sağlanması için yetkili merci olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilecektir.

 

 

"HARFİYAT BELEDİYE'NİN KONTROLÜNDEDİR"

 

 

 Yukarıda belirtildiği üzere kaçak hafriyat konusunda Belediyemiz kontrol ve denetim görevini hakkıyla yerine getirmekte olup kaçak hafriyat dökümünü tutanakla tespit ederek Çevre Kanunu uyarınca yasal işlemlerin yapılmasını sağlamak amacıyla Büyükşehir Belediyesi ile gerekli yazışmaları yapmaktadır. Belediyemizce bugüne kadar hiçbir şekilde kaçak hafriyata izin verilmediği gibi, kaçak hafriyat dökümü yapan bütün herkese zamanında ve gerektiği şekilde yasal işlemler gecikmeksizin yapılmıştır, yapılmaya da devam edilmektedir."

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.