1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Akar'dan "YURT" isyanı

Akar'dan "YURT" isyanı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, öğrencilerin barınma sorunlarını meclis gündemine taşındı.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, öğrencilerin barınma sorunlarını meclis gündemine taşındı. Öğrencilerin yurt sorunlarına ilişkin araştırma önergesi veren Milletvekili Haydar Akar, “Öğrenciler, cemaat yurtlarında dinsel ya da etnik zorlamaya maruz kalarak yaşamak zorunda bırakılmaktadır” dedi. Akar’ın önergesinde özetle şunlar dile getirildi:

 

 

DİNSEL VE ETNİK ZORLAMA

 

“Son yıllarda ülkemizde yeni üniversitelerin açılması ve mevcut üniversitelerde yapılan kontenjan artırımları dolayısıyla  öğrenim gören öğrenci sayısı artmış ve bu durum yaşadıkları  illerin dışında öğrenim gören  öğrencilerin barınma sorunlarının hat safhaya ulaşmasına  yol açmıştır. Yoksulluk, psikolojik sorunlar, ders yükü, aileye yük olmama isteği sınav stresi mesleklerine ve hayata hazırlanan üniversite öğrencilerinin üzerin de yoğun bir baskı oluşturuyor. Devlet yurtlarında barınma olanağı bulamayan öğrenciler ya yüksek maliyetli özel yurtlarda veya pansiyonlarda ya da dernek ve vakıf yurdu adı altında faaliyet gösteren kimi cemaat yurtlarında dinsel ya da etnik zorlamaya maruz kalarak yaşamak zorunda bırakılmaktadır.

 

 

DEVLET YETERSİZ

 

Ülkemizde 103’ü devlet, 62’si vakıf olmak üzere toplam 165 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin öğrenci kapasiteleri ise 2 milyonun üzerindedir. Son yıllarda açılan üniversiteler ve mevcut üniversitelerdeki kontenjan artışları beraberinde bir çok sorunu da getirmiştir. Bu sorunların başında da ailelerinden farlı illerde üniversitelere yerleştirilen öğrencilerin barınma sorunu gelmektedir. Öğrenci sayısındaki bu artış maalesef Kredi ve Yurtlar Kurumunca 81 ilde, 125 ilçede toplam 301 yurt da 265. 307 yatak kapasitesiyle hizmet veren devlet yurtları tarafından karşılanamamaktadır.

 

 

KOCAELİ’NİN DURUMU

 

Örnek olarak 2011 yılı itibariyle Kocaeli ilinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda yaklaşık 5000 öğrenci barınmaktadır. Kocaeli ilimizde bulunan Kocaeli Üniversitesinin öğrenci sayısı 60. 000’in üzerindedir. Yurt kapasitesinin yetersiz kaldığı ortadadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında yer bulamayan öğrenciler ya yüksek maliyetli özel yurtlarda ya da ev kiralama ile sorunlarına çare aramaktadırlar. Ancak yüksek ücretli özel yurtlar öğrenci ve ailesine ekonomik sıkıntı getirmektedir. Aileler ödeme sıkıntısı yaşamaktadır. Bu sorunlarının ortadan kaldırılması için gerek yurt sayılarının gerekse yurt kapasitelerinin arttırılması gerekmektedir.

 

 

KAPASİTE YETERSİZ

 

Binlerce konut inşa eden TOKİ, Kredi ve Yurtlar Kurumu ile imzalamış olduğu protokol çerçevesin de 9 ilde yaklaşık 5000 öğrencimizi barındıracak yurt inşaatlarına başlayacağını açıklamış olsa da bu sayının mağdur öğrenci sayıları göz önüne alındığında çok yetersiz olduğu anlaşılmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtların durumunun tespiti, kapasite artırımının sağlanması, öğrencilerin yaşadıkları barınma ve beslenme sorunlarının neler olduğunun tespit edilmesi, öğrencilerin daha sağlıklı ortamda üniversite eğitim ve öğretimlerini tamamlayabilmeleri için alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98’inci içtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılmasını arz ederim”.

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.