1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Akar'dan Yıldız'a dobra sorular!

Akar'dan Yıldız'a dobra sorular!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a cevaplaması üzerine bir soru önergesi gönderdi.

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a cevaplaması üzerine bir soru önergesi gönderidi. İşte önergenin tam metni:

 

"AKP Hükümetinin özelleştirme kapsamındaki yanlış politikaları sonucunda faturanın halka mal olduğu görülmektedir. Kocaeli de özelleştirilen ve son zamanlarda yerel basında da vukuatlarıyla sıkça yer alan İZGAZ Doğalgaz Dağıtım A.Ş. ve SakaryaElektrik Dağıtım A.Ş.  şirketleri de bunların örneklerindendir. İZGAZ Doğalgaz Dağıtım A.Ş, 2008 yılında  %10 u Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde kalmak üzere %90’ı Fransız firma olan  Gaz de France Suez’e devredilerek özelleştirilmiştir.Özelleştirilirken Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin kendi sitesinde de şu açıklamaya yer verilmiştir ’’Özel sektörde olsa bile yine doğalgaz işinin kendine has uzmanlıkları korunmak durumundadır. Kaldı ki gerek teknik ve gerekse mali/idari olarak EPDK kontrolünde olmaya devam edecektir.’’ ve ‘’İZGAZ özel sektörde olsa bile lisans sınırları içersindeki imarlı bölgelere yatırım yapmak zorundadır.

 

 

 

"SEDAŞ'IN SORUNLARI BÜYÜMEKTEDİR"

 

 

Bu lisansın bir gereğidir. Lisans  gerekleri yerine getirilmediğinde maddi cezalar ve lisans iptali bile gündeme gelebilecektir”denmektedir. Aynı yılda özelleşen bir diğer firma olan Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.de de sorunlar çığ gibi büyümektedir. Öyle ki özelleşen SEDAŞ teknoloji çağında saatlerce elektrik kesintileri yapıp sanayinin merkezi olan Kocaeli de şirketlerin ve halkımızın mağduriyetine sebep olmaktadır. Aynı SEDAŞ konu fatura tahsilatına gelince alacağına kartal kesilmekte ve zamanında faturasını ödeyen aboneden bile kaçak elektrik bedeli tahsil etmektedir.

 

 

BU BİLGİLER IŞIĞINDA

 

 

1.Büyükşehir Belediyesi tarafından Fransızlara satılan İZGAZ, maliyetin yüksekliğini bahane ederek( İzmit ilçesi Akmeşe bölgesi, Alikahya,  Kullar, Yuvacık, İhsaniye, Karamürsel ve köylerine ) doğalgaz bağlamamakla özelleştirme esnasında imzalan sözleşmeye aykırı hareket etmektedir.Bakanlığınızca, halkın bu konudaki mağduriyetini gidermek için İZGAZ’a herhangi bir yaptırım uygulamayı düşünüyor musunuz?

 

 

"TEPKİLERE RAĞMEN SATTINIZ"

 

 

2. Dünyanın çeşitli ülkelerinde su dağıtım hizmeti de veren ancak bu ülkelerde de halkın mağduriyetine ve tepkisine sebep olan sicili bozuk Gaz de France Suez firmasına göz göre göre ve halkımızın büyük tepkilerine rağmen satışını gerçekleştirdiğiniz İZGAZ yüzünden Kocaeli halkına karşı herhangi bir sorumluluk duyuyor musunuz? Zaten OSB’lerin yoğunluğu ve fabrikalar yüzünden havası son derece kirli olan Kocaeli halkının talebine rağmen doğalgaz götürmeyerek kömür tüketip halkın sağlığıyla oynayan İZGAZ’ a EPDK ne zaman müdahale edecektir? Bakanlığınız EPDK ya bu konuyla ilgili herhangi bir talimat vermiş midir?

 

 

 

3.Teknoloji çağında, elektriğe bağımlı üretim yapan fabrikaların yoğun olduğu bir kent olan, Kocaeli’de elektrik kesintilerin yaşanmasının nedenleri nelerdir? Kocaeli de özellikle günün en yoğun olduğu saatlerde SEDAŞ tarafından uzun süreli elektrik kesintileri yüzünden mağdur olan halkın şikayetleri bakanlığınızca ne zaman dikkate alınacaktır? Bu konuda SEDAŞ’a herhangi bir yaptırım uygulamayı düşünüyor musunuz?

 

 

"KOCAELİ'NDE NEDEN ELEKTİRİKLER KESİLİYOR"

 

 

4. Kaçak elektrik tüketimi yapanları tespit etmek yerine bu kaçak bedelini zamanında ödeme yapan abonenin faturasına yansıtılmasını adaletli buluyor musunuz? Bu konuyla ilgili elektrik faturalarında yeni bir düzenleme yapılarak, bir başlık altında toplamak yerine,  halkın mağduriyetine son verilmesi Bakanlığınızın gündeminde yer almakta mıdır?"

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.