1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Akar Meclis'e Eskihisar'ı sordu

Akar Meclis'e Eskihisar'ı sordu

Haydar Akar, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından yazılı olarak cevaplandırılması üzere TBMM'ne soru önergesi sundu.

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kültür ve Turizm Bakanı  Ertuğrul Günay tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için TBMM'ne soru önergesi sundu:

 

 

"Kocaeli ili Gebze İlçesi Eskihisar Köyü Sungurca mevkiinde doğal sit alanı olmasına rağmen betonarme inşaat faaliyetleriyle büfe vb yapılar yapılmış ve sit alanı tahrip edilmiş, yapılan gözlemler sonucu anlaşıldığı üzere yapılmaya da devam edilmektedir.

 

 

“BU BİR SUÇTUR”

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Gebze Ağır Ceza Mahkemesi 2008/154 sayılı dosya ve 2008/303 sayılı karar ile adı geçen alanda büfe yapmak suretiyle sit alanına zarar verdiği tespit edilen sanıklar hakkında hüküm kurmuş ve işlenen fiilin suç olduğuna kanaat getirmiştir.

 

 

Bu bilgiler ışığında;

 

 

“İNŞAATTAN BAKANLIĞIN HABERİ VAR MI?”

 

 

1.İlgili dava Gebze Cumhuriyet başsavcılığının iddianamesi ile Kültür Bakanlığı ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğünün katılımıyla açılmış olmasına rağmen kararın uygulanıp uygulanmadığı bakanlığınızca kontrol edilmiş midir?

 

2.İlgili sit alanında şu anda devam eden ve hatta tamamlanmak üzere olan inşaat faaliyetlerinden bakanlığınızın haberi var mıdır? Konu ile ilgili gerekli soruşturmayı yapmayı düşünüyor musunuz?

 

 

 

KOCAELİ’NDEKİ SİTLER NE DURUMDA?

 

 

3.Sit alanı üzerinde özellikle ticari faaliyet oluşturmak üzere yapılan yapılar bakanlığınız tarafından denetime tabii tutuluyor mu? Buradaki ticari kazancı arttırmak üzere oluşturulan eklentiler için herhangi bir kısıtlama bakanlığınızca yapılıyor mu?

 

 

4.Türkiye genelinde bulunan toplam 11.377 adet sit alanından 72 tanesi Kocaeli ilimizde bulunmaktadır. Bunların şu anki durumları nedir? Tahribata uğramış olan var mıdır? Varsa bakanlığınızca bunlarla ilgili ne tür işlemler yapılmıştır? Bu alanlarda oluşabilecek tahribatlarla ilgili bakanlığınızca ne tür önlemler alınmaktadır?”

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.