1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Akar gazetecileri Meclis gündemine taşıdı!

Akar gazetecileri Meclis gündemine taşıdı!

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yerel gazete ve gazetecilerin sorunları üzerine TBMM'ye soru önergesi verdi

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yerel gazete ve gazetecilerin sorunları üzerine TBMM'ye soru önergesi verdi:

 

Demokrasi ve çoğulculuğun gelişmesinde basının özellikle de yerel basın organlarının önemi büyüktür. Anadolu’nun sesi olan yerel basın, haberleşme temel işlevinin yanı sıra yerel demokrasinin güçlenmesi, toplumu bir arada tutan değerlerin yaşatılması ve yarınlara taşınması konusunda son derece hayati bir görevi yerine getirmektedir. Aynı zamanda ulusal basının da mutfağı ve önemli bir haber kaynağıdır. Ülkemizde; 2011 yılında 73 bölgesel gazete, 2.368 Yerel Gazete bulunmaktadır. Yerel basında görevli arkadaşlarımız zor şartlarda, büyük fedakarlık ve özveriyle faaliyet göstermeye çalışmaktadır. Yerel basının en önemli gelir kaynağı olan Basın İlan Kurumu gelirlerinde, 2004 yılında yapılan düzenleme ile bir artış sağlanmakla birlikte, daha sonraki yıllarda geriye doğru gidiş söz konusu olmuştur. 

 

 

Bu bağlamda

 

1. Yerel basının kredi, kagıt ve diğer girdi yönünden desteklenerek güçlendirilmesi ile ilgili hükümetinizin bir çalışması var mıdır? Varsa bu çalışma ne aşamadadır?

 

2. Yerel basında istihdam edileceklerin sosyal güvenlik primi ödemeleri için bir teşvik getirilecek midir?

 

3. Basın İlan Kurumu’nun yerel basın organlarından aldığı %15’lik komisyonda indirime gidilecek midir?

 

4. AB Ülkelerinde yerel basına verilen destekler ve teşvikler nelerdir? Bu konudaki AB krıterlerini ülkemize adaptasyonda hangi aşamadayız?

 

5. Meslek kuruluşları, Basın sektöründe çalışan gazetecilerin birçoğunun kayıt dışı çalıştıklarını ileri sürmektedir. Yine aynı meslek kuruluşları üniversitelerin iletişim bölümünden mezun olanların 212 Sayılı kanun kapsamında basın sigortasından istifade edemediklerini, 1475 sayılı kanun kapsamında çalıştıklarını belirtmektedirler. Bu durum binlerce kişinin gazetecilik mesleğini icra ettikleri halde gazeteci sayılmamaları ve mesleki haklarını kullanamama sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bu konumda olan gazetecilerin sayısını tespit etmek ve durumlarını düzeltmek için herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.