1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Akar, enerji olayını meclise taşıdı!

Akar, enerji olayını meclise taşıdı!

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Türkiye’nin gelecek de enerji sorunu yaşamaması için gerekli çalışmaların ve önlemlerin alınmasına ilişkin Meclis Araştırılması açılması istemiyle araştırma önergesi verdi.

A+A-

AKAR önergesinde; TEİAŞ’ın 2011 2020 raporundan örnekler vererek gerekli çalışmaların yapılmaması halinde ülkemizin 2017 de elektrik sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağını belirtirken Türkiye’nin, toplam elektrik üretiminin %45’i doğal gaz, %28’i kömür, %23’ü hidroelektrik kaynaklar ve ancak %2,1’i rüzgar enerjisi ile karşılanmaktadır. Enerji kaynakları bakımından net ithalatçı ülke konumunda olan Türkiye’de enerji arzının %73’ü ithalat ile karşılanmaktadır diyerek dışa bağımlılığın fazla olmasıyla birlikte ekonomik olarak da vatandaşa ayrı bir yük getirildiğinin altını çizdi.

 

 

Akar, Türkiye’nin yenilebilir enerji kaynakları bakımından çok iyi bir iklim ve coğrafya da olduğunu bunun fırsata çevrilmesi gerektiğini ve hangi bölgelerde güneş enerjisinden, hangi bölgelerde rüzgar enerjisinden ve jeotermal enerjisinden yararlanacağı tespit edilmesi gerektiğinin araştırılmasının önemine değindi. Enerji sektöründeki dışa bağımlılık oranımız göz önüne alındığında ve ayrıca ilave olarak da tarım, turizm ve endüstri gibi alanlarda da ülkemizin kalkınmasına büyük ölçüde ilave katkı sağlayacak bu tür kaynaklarımıza daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirten AKAR önerge gerekçesini ‘’mevcut enerji kaynaklarını verimli kullanabilmek ve yeni enerji kaynaklarını hayata geçirebilmek için karşılaşılan sorunların ele alınması ve gerekli tedbirlerin belirlenmesi amacı ile Anyasanın 98’ inci İçtüzüğün 104 ve 105 ‘inci maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını arz ederiz’’ dedi. 

Akar gerekçe olarak da; “Günümüzde enerji dünyanın en önemli meselesi haline gelmiştir. Çünkü enerji tüketimi teknolojik gelişime ve nüfus artışına bağlı olarak giderek her geçen gün artmaktadır. Enerji üretimindeki bağımlılık, ülkemizin refah ve kalkınma seviyesini olumsuz yönde etkilemektedir. TEİAŞ’ın hazırladığı “Türkiye Elektrik Enerjisi 10 Yıllık Üretim Kapasite Projeksiyonuna (2011-2020)” göre beklenen yıllık ortalama talep artışı yüksek talep ve düşük talep serileri için sırasıyla %7,5 ve %6,5’tur. Projeksiyonda, yüksek talep serisine göre 2020 yılında elektrik tüketiminin yaklaşık 434 TWh’e, düşük talep serisine göre ise 398 TWh’e ulaşacağı öngörülmektedir. Türkiye, yüksek talep ve düşük talep serilerinde projelerin güvenilir üretim kapasitesi ve Senaryo 2’ye göre 2017 yılında elektrik sıkıntısı ile karşı karşıya kalacaktır.. Nisan 2012 itibariyle kurulu gücü yaklaşık 53.942 MW olan Türkiye’nin, toplam elektrik üretiminin %45’i doğal gaz, %28’i kömür, %23’ü hidroelektrik kaynaklar ve ancak %2,1’i rüzgar enerjisi ile karşılanmaktadır. Enerji kaynakları bakımından net ithalatçı ülke konumunda olan Türkiye’de enerji arzının %73’ü ithalat ile karşılanmaktadır. Doğalgaz halen elektrik enerjisi üretimimizde en yüksek paya sahip olmaya devam etmektedir Bu nedenle en yüksek fiyat artışları sürekli olarak doğalgaz ve petrol ürünlerinde meydana gelmektedir. Ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişimlerinin en temel unsurunun enerji olduğu gerçeğinden yola çıkıldığında, enerjinin kesintisiz, güvenilir ve ucuz yollardan bulunması ve enerji kaynaklarının da mutlaka çeşitlendirilmesi zorunluluğu ile karşı karşıya kalındığı görülmektedir. Ülkemiz yenilebilir enerji kaynakları bakımından çok iyi bir iklim kuşağı ve coğrafi konuma sahiptir. Bu potansiyeli fırsata çevirmek için ülkemizin coğrafi konumu çok iyi incelenmelidir. Hangi bölgelerde güneş enerjisinden, hangi bölgelerde rüzgar enerjisinden ve jeotermal enerjisinden yararlanacağı tespit edilmeli ve yenilebilir enerji kaynakları daha etkin kullanılmalıdır. Enerji sektöründeki dışa bağımlılık oranımız göz önüne alındığında ve ayrıca ilave olarak da tarım, turizm ve endüstri gibi alanlarda da ülkemizin kalkınmasına büyük ölçüde ilave katkı sağlayacak bu tür kaynaklarımıza daha fazla önem vermemiz gerektiği apaçık ortadır. Bu nedenlerle enerji de dışa bağımlılığı azaltmak, refah ve kalkınmayı sağlamak, enerji potansiyelinin araştırılarak değerlendirilmesi mevcut yatırımların verimli kullanılmadığı ve yeni enerji kaynaklarının da yeterli hızda hayata geçirilmediğini düşünerek bir Meclis araştırması açılmasının yerinde olacağı kanaatindeyiz.” Dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.