1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Akademisyenler öğrencilerine sahip çıktı!

Akademisyenler öğrencilerine sahip çıktı!

Tutuklanan Kocaeli Üniversitesi öğrencilerine, hocaları sahip çıktı. Akademisyenler, “Öğrencilerimize terörist muamelesi yapmayın” dedi.

A+A-

İzmit, Körfez, Başiskele ve Derince ilçelerindeki eş zamanlı baskınlarda "yasadışı örgütlerin yürüyüş ve mitinglerine katılıp terör örgütü propagandası yaptıkları" gerekçeleriyle gözaltına alınan 21 kişiden 9’u savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, mahkemeye sevk edilen 12 kişi hakkında ise tutuklama kararı verilmişti. Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nde önceki akşam bir araya gelen KOÜ’lü akademisyenler, KESK’e bağlı sendikaların şube başkanları, BDP ve EMEK Partisi temsilcileri, uygulamaları sert bir dille eleştirdi. KOÜ öğretim görevlilerinden Yrd. Doç. Dr. Hakan Koçak tarafından okunan, 60 akademisyenin imza attığı açıklamada özetle şöyle denildi:

 

 

AKP DÖNEMİNDE ARTTI

 

“Geçtiğimiz hafta çoğunluğunu Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu bir grup genç, terör örgütüne üye olma iddiasıyla tutuklanmış bulunmaktadır. Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde giderek artan oranda ve uzun süreler için kullanılan bu yöntemin sınırları, demokratik kitle örgütü yöneticileri, yerel yöneticiler, siyasetçiler ve akademisyenleri aşarak öğrencilerimize gelmiş görünmektedir. Tutuklanmaya gerekçe gösterilen iddiaların dayanağı olarak basına yansıyanlar vahimdir. Anmalar, basın açıklamaları ve barışçıl protestolar ne olduğu belirsiz bir ‘terör örgütü üyeliği’ için dayanak oluşturmaktadır. Dünyanın her tarafında, hele de bugünlerde, kitlesel olarak gerçekleştirildiğini izlediğimiz öğrenci ve halk protestolarını terör eylemi olarak görmek ve göstermek uluslararası demokratik standatlar açısından kabul edilemez.

 

 

GÖZDAĞI VERİYORLAR

 

Bir önlem niteliği olmaktan çok, geniş halk kitlelerini ve onların haklı taleplerini bastırma ve baskıya karşı çıkma cesareti gösterenleri hizaya çekme amacı taşıyan bu uygulamalar akıl sınırlarını zorlamakta. Önemli sorunlara karşı karşıya bulunan ülkemizde toplumsal barışı tehdit eder bir nitelik taşımaktadır. Bu tür gözdağı ve cezalandırmaya dönüşen uygulamalar yalnızca otoriter bir siyaseti örmekle kalmayıp, genç insanların uzun sürelerle, sorgusuz sualsiz hapiste kalması demek anlamına gelmektedir. Ülkemizin aydınlık geleceği, öğrencilerimizin cezaevlerinde kapalı kaldıkları günlerden değil, aramızda hem kendi ve hem de ülkenin geleceğini kurabilecekleri bir özgürlük çizgisinden geçmektedir. Öğrencilerinin ve toplumlarının geleceği konusunda kendilerini sorumlu hisseden akademisyenler olarak bizler, bu bağlamda öğrencilerimizin serbest bırakılmasını talep ediyoruz”

 

 

KİMLER İMZA ATTI?

 

Bildiriye imza atan akademisyenlerin isimleri ise şöyle; Doç. Dr. Yavuz Adugit, Öğr. Gör. Elvan Aksen, Latif Aslan, Doç. Dr. Güven Bakırezer, Arş. Gör. Emek Bayrak, Prof. Dr. Ümit Biçer, öğrt. Görv. Tuncay Bilecen, Doç. Dr. Çiğdem Çağlayan, Öğrt. Gör. Emin Çaycı, Arş. Gör. Adem Çelik, Doç. Dr. Aziz Çelik, Yrd. Doç. Dr. Seydi Çelik, Yrd. Doç. Dr. Betül Urhan Çelik, Öğr. Gör. Abidin Çevik, Doç. Dr. Başar Çolak, Arş. Gör. Mehmet Ruhi Demiray, Doç. Dr. Yücel Demirer, Prof. Dr. Veli Deniz, Prof. Dr. Cengiz Erçin, Araş. Gör. Aras Ergüneş, Doç. Dr. Nilay Etiler, Yrd. Doç. Dr. Sema Yılmaz Genç, Öğr. Gör. Erhan Gengeç, Filiz Hamzaoğlu, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Prof. Dr. Şükrü Hatun, Doç. Dr. Melih İnal, Arş. Gör. İlker İnmez, Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu, Öğr. Gör. Ayşegül Kanbak, Yrd. Doç. Dr. Bağdagül Karaağaç, Doç. Dr. Aykan Karademir, Engin Karaman, Yrd. Doç.. Dr. Aslı Kayhan, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Rauf Kesici, Dr. Seda Aslan Kılavuz, Öğr. Gör. Gülbin Kıranoğlu, Yrd. Doç. Dr. Esma Buluş Kırıkkaya, Yrd. Doç. Dr. Şevket Koç, Yrd. Doç. Dr. Hakan Koçak, Arş. Gör. Kemal Korucu, Yrd. Doç. Dr. Gül Köksal, Mustafa Kurt, Yrd. Doç. Dr. Ömer Kurtaş, Öğr. Gör. İlknur Meriç, Prof. Dr. Sinan Özbek, Prof. Dr. Yasemin Özbek, Arş. Gör. Ömer Furkan Özdemir, Yrd. Doç. Dr. Özlem Özkan, Yrd. Doç. Dr. Aynur Özuğurlu, Doç. Dr. İsmail Şiriner, Arş. Gör. Makbule Şiriner, Arş. Gör. Feza Turgay, Yrd. Doç. Dr. Örgen Uğurlu, Arş. Gör. Cemil Uludağ, Arş. Gör. Erdal Ünal, Arş. Gör. Fehmi Ünsalan, Yrd. Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, Yrd. Doç. Dr. Benan Yücebalkan, Öğr. Gör. Tamer Yelkenci. 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.