1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AK Parti milletvekillerinden oluşan “Fındık Çalışma Grubu”, toplandı
AK Parti milletvekillerinden oluşan “Fındık Çalışma Grubu”, toplandı

AK Parti milletvekillerinden oluşan “Fındık Çalışma Grubu”, toplandı

Fındık üretimi yapılan illerin AK Parti milletvekillerinden oluşan “Fındık Çalışma Grubu”, 2020 yılı hasadı öncesi üreticinin talep ve beklentilerini değerlendirmek için toplandı.

A+A-

KATIRCIOĞLU; FINDIK ÜRETİCİSİNİN TALEP VE BEKLENTİLERİ İLK ÖNCELİĞİMİZ

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk başkanlığında AK Parti milletvekillerinden oluşan Fındık Çalışma Grubu toplantısında söz alarak Kocaeli’nde fındık üreticisinin yaşadığı sorunları ve taleplerini aktardı. 

Toplantıda ortaya çıkan düşüncelerin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile hükümete iletmek üzere bir komisyon oluşturulduğunu ifade eden Radiye Sezer Katırcıoğlu, konuşmasının devamında, fındık üretimi yapılan bölgelerin milletvekilleri olarak üreticilerin talep ve beklentilerine tercüman olmak için yeni sezon öncesinde bir araya geldiklerini söyledi.

Geçen yıl fındık fiyatlarının hasat öncesinde açıklanmasının son derece isabetli olduğunu dile getiren Katırcıoğlu, 2019 fındık sezonunda uygulanan müdahale fiyatının ve sürecin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından iyi yönetilmesinin, üreticileri ve bölge insanını memnun ettiğini belirtti.
Katırcıoğlu, zamanında ve yerinde müdahalenin, piyasayı olumlu yönde etkilediğini, TMO'nun etkin bir fındık piyasasının oluşturulmasına katkı sağladığını ifade ederek TMO'nun müdahale alımı yaptığı fındıkları piyasanın ihtiyacı olduğu dönemde, talebe göre piyasaya arz etmesi sonucunda, piyasayı yöneten bir model oluştuğunu vurguladı.

Sürecin Takipçisiyiz
Yeni piyasanın oluşma aşamalarının önceden bilinmesinin, sektörün tüm paydaşlarına fayda sağladığını vurgulayan Katırcıoğlu, şunları kaydetti:

"Devletimizin ana rol üstleneceği bir fındık piyasası, fiyatların pozitif yönde oluşmasını sağlayacaktır. İhracat potansiyelimizin ve ülkemize döviz kazandıracak ihracat miktarının artırılması için bu durumun gerekli olduğunu düşünmekteyiz. Yaşanan Kovid-19 süreci iyi analiz edildiğinde, fındık sektörünün kontak kapatmadan döviz kazandırıcı faaliyetlerine devam ettiği ve ülkemiz için ne kadar önemli bir ürün olduğu açıkça görülmektedir. 
Türkiye'de yaklaşık 700 bin hektar alanda 500 bin civarında üreticimizin içerisinde Kocaeli olarak toplam 70.000 dekar alanda çiftçilik yapan üreticimizi doğrudan ilgilendiren, ülkemizin en önemli tarımsal ihracat ürünü olan fındıkla ilgili nihai kararı hükümetimiz verecektir. Üreticimizin mağdur olmaması için hükümetin gereken adımları atacağına inanıyoruz. Sürecin takipçisiyiz. Fındık üreticimizin her daim yanında olmaya devam edeceğiz."
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.