1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Ailenin temel taşı kadındır”

“Ailenin temel taşı kadındır”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile düzenlenen panele Gebzeli kadınlar büyük ilgi gösterdi

A+A-

Panelde konuşan Gebze Kaymakamı Salih Karabulut, “Ailenin temel taşı anne olan kadınlarımızdır” dedi.

 

Osman Hamdi Bey Sahnesinde düzenlenen panele Gebze Kaymakamı Salih Karbulut’un yanı sıra Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker,  İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Hakkı Özgür, GTO Meclis Başkanı Halit Umran Nargül ve çok sayıda protokol eşi ve kadınlar katıldı. Panel öncesi kısa bir konuşma yapan Gebze Belediye başkanı Adnan Köşker, Gebze’de kadın olmanın ayrıcalık olduğuna dikkat çekerek, “Belediye olarak üzerimize düşen her konuda kadınların yanındayız” dedi. Geçmişte kız çocuklarının okutulmasına yanlış gözle bakıldığını söyleyen Köşker, şimdilerde bu algının kırılmasının çok önemli olduğunu ifade eti. 

 

Gebze Kaymakamı Salih Karabulut da ailenin temel taşının kadılar olduğunu söyledi. İslam dininin kadınlara büyük önem verdiğini söyleyen ve “Cennet anaların ayakları altındadır” hadisini hatırlatan Karabulut, kadınların gerçek anlamda haklarına İslamiyet ile kavuştuklarına dikkat çekti.  İslam dinini kadınların garantörü olduğunu söyleyen Karabulut, peygamber efendimizin de hiçbir zaman eşleri ile en ufak bir münakaşası olmadığını hatırlattı. 

 

Tuncel, Gebze’de yaşayan kadını anlattı!

Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Nilay Ayran’ın yönettiği panele konuşmacı olarak AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tunçel, İşkadını Gülsen Kaya, İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Bilge Ercan ve eğitimci Selcan Aladağ katıldı. Panelde ilk konuşmayı Oya Tunçel yaptı ve geçmişten günümüze Gebze’de kadın olmanın getirdiği zorlukları anlattı. Çocukluk yıllarından beri Gebze’de yaşadığını ifade eden Tunçel, “Biz kızlara sokaklarda oynarken hep ‘Mancarcı’ derlerdi, bunu neden söylediklerini bir türlü anlayamadık.  Darıca’da ikamet eden Kırım Türkleri ile hep bir aile gibi yaşadık. Bize hep vatan millet ve bayrak sevgisi öğretildi. İki hayalim vardı biri öğretmen olmak biri de belediye başkanı olmak, Gebze’nin ilk dersanesini kurarak bunu başardım. Ayrıca Büyükşehir ve Gebze Belediye başkanlıklarına vekalet etmek beni mutlu etti” dedi. Salonda bulunan kızlara da seslenen Tunçel, “Yaptığınız işi severek yapar ve çok çalışırsanız bir gün mutlaka hayalleriniz gerçek olur” diye konuştu. 

 

“Alo 183 hattını 24 saat arayabilirsiniz”

İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Bilge Ercan da Türkiye genelinde olduğu gibi bölgemizde de en büyük sorunun kadına şiddet olduğunu söyledi. Şiddetin çeşitleri ile ilgili bilgiler de veren Ercan, “Bakanlığımız bu konuda önemli çalışmalar yapıyor ve biz de önemli hizmetler veriyoruz. Kurumumuzda rehberlik ve danışma hizmetleri ücretsiz olarak veriliyor. Kurumumuza bağlı kadın konuk evi var ve burada kısa süreli kalan kadınlarımızın tüm ihtiyaçlarını gideriyoruz. Ayrıca 24 saat kadın, çocuk, engellilere hizmet veren Alo 183 hattını herkes çok rahatlıkla arayabilir” dedi. 

 

“Anne çocuklarla güçlü iletişim kurmalı”

Gebze’de kırsal bölgeden çok sayıda insanın yaşadığına dikkat çeken eğitimci Sevcan Aladağ ise okulda çok sayıda öğrencinin baskı altında kaldığına şahit olduğuna dikkat çekti. Çok zeki öğrencilerin bile evdeki kavga ortamlarından ders çalışamadığını bildiğini ifade eden Aladağ,  “Lise çağına gelmiş bir çocuk ailede sevgi bulamazsa ister istemez bu sevgiyi dışarıda aramak zorunda kalıyor. Kız çocukları üzerinde babalar ve abilerinin önemli baskı unsuru oluşturduğuna şahit olduk. Geçen yıl öğrencilerimiz arasında yaptığımız bir araştırmada öğrencilerden % 20’sinin deniz kenarına inmediğine tanıklık etti. Velilerin büyük çoğunluğu sorunlara hakim değil ve bunu da kabullenmek istemiyorlar. Özellikle annenlerin çocukları ile çok güçlü bir iletişim ve sevgi bağı oluşturması gerekir. 

 

“Zorluklar fırsat çevrilmeli”

Kaya Grup Yönetim Kurulu Üyesi Gülsen Kaya da iş hayatında kadın olmanın zorluklarından bahsetti.  Çalışma hayatında kadınların bir takım güçlüklerle karşılaştığını söyleyen Kaya, bu güçlüklerin avantaja çevrilmesi gerektiğini ifade etti.  Kadınların kendinden emin olması gerektiğini ve zorlukları fırsata çevirmesi gerektiğini söyleyen Kaya, “Başarılı bir işkadını olmak için çok çalışmak, prensip sahibi olmak, yeniliklere her zaman açık olmak ve işinizi severek yapmak gerekir” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.