1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. AB'ye referans olduk
AB'ye referans olduk

AB'ye referans olduk

Ayrı ayrı yaz ve kış saatinden vazgeçen AB yıl boyu yaz saati uygulayacak. Enerji Bakanı Dönmez, Türkiye’nin sabit saat uygulamasının AB için referans olduğunu dile getirdi.

A+A-

Avrupa Birliği (AB), yaz ve kış saati uygulamasından vazgeçileceğini ve yıl boyunca yaz saati uygulanacağını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sürekli yaz saatinde Türkiye’nin öncü olduğunu belirterek, “Türkiye’deki sabit saat uygulaması AB’nin de almış olduğu bu karara referans oldu. Mesai saatleri içerisinde 81 il Türkiye geneli kişi başı 64 saat, toplamda 6 bin 161 saat daha fazla aydınlıktan yararlandı. 2 milyar dolar olan 2 bin megavatlık ilave enerji santrali ihtiyacını ortadan kaldırdı. Aklın yolu bir” dedi.

'AKLIN YOLU BİR'

AB, sürekli tartışma konusu olan yaz ve kış saati uygulamasından cuma günü vazgeçeceğini artık tüm yıl boyunca geçerli olmak üzere yaz saati uygulayacaklarını açıkladı. AB Komisyonu kıta genelinde 4.6 milyon Avrupalının görüşüne başvurarak yaz saati uygulamasını kalıcı hale getirmeyi masaya yatırdı. Yaklaşık 6 hafta süren anketin ardından görüşüne başvurulan vatandaşların yüzde 80’den fazlası, Türkiye’de de uygulamada olan kalıcı yaz saatinden yana oyunu kullandı. Böylece her 5 Avrupalıdan 4’ü sabit saat uygulamasını tercih etti. Uygulama, üye ülkeler ve parlamento tarafından onaylanıp yasalaşmasıyla devreye girecek. Türkiye’deki sabit yaz saatinin sonuçlarıyla ilgili İTÜ birinci uygulama dönem raporuna göre, elektrik tüketiminde toplam tasarruf değeri 1.3 milyarkilovatsaat olarak hesaplandı. Elde edilen bu değerin ekonomik karşılığı tek zamanlı tarifeler için yaklaşık 540 milyon lira, üç zamanlı tarifeler için ise 801 milyon lira ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dönmez, “Aklın yolu bir. Sabit saat uygulamasına 2016’da geçen Türkiye, AB’ye de örnek oldu. AB’nin yapmış olduğu anket ve analizler sabit saat uygulamasını teyit ediyor. Sürecin sosyal, ekonomik ve psikolojik taraflarını düşündüğümüzde Türkiye’nin son iki yılda kat ettiği mesafe bizler için önemli bir tecrübe oldu. Türkiye’deki sabit saat uygulaması AB’nin de almış olduğu bu karara referans oldu” dedi.

64 SAAT AYDINLIK

Dönmez, yıl boyunca yaz saati uygulamasının avantajlarını şöyle sıraladı:

- 08:30-17:30 mesai saatleri içerisinde 81 il Türkiye geneli kişi başı 64 saat, toplamda 6 bin 161 saat daha fazla aydınlıktan yararlandı.

- 17:00-18:00 saatlerindeki elektrik tüketiminin azaldığı, net bir tasarruf sağladığı, maliyeti iki milyar dolar olan 2 bin megavatlık ilave enerji santrali ihtiyacını ortadan kaldırdı.

EKONOMİK ETKİ VAR

Vatandaşlardan gelen şikayet dilekçeleri, kış saati uygulamasında gün ışığından mesai saatinde yeterince faydalanılmadığı için ticaret ve ekonomik etkilerinin olumsuz olduğu, kış saatinin olumsuz etkilerinin özellikle doğu illerinde arttığı gerekçeleri dikkate alan TBMM Dilekçe Komisyonu, konuyu gündemine aldı. İTÜ tarafından hazırlanan ekonomik, psikolojik ve sosyal analizlerin yer aldığı rapor uyarınca Türkiye’de 2016’da sabit saat uygulamasına geçildi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.