1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 99 liraya kasko dönemi başlıyor!

99 liraya kasko dönemi başlıyor!

Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren sigorta uygulamasında, 1 Nisan'dan itibaren yeni dönem başlıyor.

A+A-

1 Nisan'dan itibaren kaskoya büyük zam beklenirken, sigorta şirketleri çok ucuz kasko paketlerini devreye soktu. Yeni dönemde, Avrupa'da uygulandığı gibi zorunlu trafik sigortası ile kaskonun birleştiği sistem devreye girecek. Sistem, sigorta poliçelerinin fiyatını artırmayacak, aksine ucuzlatacak. Uygulamaya girecek yeni sistemle sigortalının sayısız seçme özgürlüğü olacak.Türkiye'den Uğur Küçük ve Cenk Esen'in haberine göre İsteyen çarpma, çalınma, yangın, terör, sel dahil bütün risklerle birlikte, kaza halinde karşı tarafın zararlarını ödeyen sistem olan trafik sigortasını da aynı poliçeyle yaptırabilecek. Öte yandan "Ben büyük kaza yapmam, arabamı çaldırmam" diye düşünenler de 'dar kasko' adı verilen poliçeyi satın alabilecek.Yeni dönemde 4 ana kasko uygulaması gelecek. Bunlar, dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olmak üzere 4 şekilde uygulanacak. Yeni uygulamada 'dar kasko', mini hasar ödemelerini içerecek.

 

Sigorta şirketleri ise resmi uygulama başlamadan, kendi sistemlerinde ve çeşitli isimlerle uygulama başlattı ve 99 liraya sigorta poliçesi satmaya başladı. Bu fiyatın üzerine küçük miktarlarda ödeme yaparak kapsamı genişletmek de mümkün."Ben fazla trafiğe çıkmam, çıksam da dikkatli kullanırım, aracımı kolay kolay çarpmam", diyen sigortalılar için, son derece uygun fiyatlarla kasko poliçeleri de var. Dar Kapsamlı Kasko Poliçesi kapsamında, sigortalı aracın yanması, çalınması, grev, lokavt, halk hareketleri, terör, deprem, sel ve su baskını gibi hasarlar sigorta ediliyor.Bir başka poliçe türü de 'parça tercihi' ile ilgili. Bunlarda orijinal parça yerine 'benzer' veya 'muadil ürün' diye adlandırılan parçaların tamir işlemlerinde kullanılmasını kabul edenler, yüzde 50'ye varan indirimlerle kasko yaptırabilecek. Bazı sigorta şirketleri ise yıllardır uyguladıkları ancak bilinmeyen bir sistemi yaygınlaştırıyor. Şirketler, kaskonun bozulmadığı bir sistemi genişletmeye çalışıyor. Küçük çarpmalara tamir Bazı şirketler, adını böyle anmasa da'dar kapsamlı sigorta' uygulamasını gerçekleştiriyor. Verilen bilgiye göre 1990-2012 model yılı arasındaki hususi ve kamyonet tarzındaki bütün araçlar, değeri 5 bin lira ile 50 bin lira arasında olmaları kaydıyla 'Dar Kapsamlı Kasko' uygulamasından yararlanabilecek. Poliçeye trafik poliçesi üzerinde kayıtlı hasarsızlık indirimi oranı kadar özel indirim uygulanacak. Dar kapsamlı sigortası olan ve hasarı olmayan sigortalılara 1 yıl sonra istemesi durumunda yüzde 30 indirimli kasko yapılacak.

 

DAR KASKOYA KÜÇÜK EK

1 Nisan'dan itibaren kaskoya büyük zam beklenirken, sigorta şirketleri çok ucuz kasko paketlerini devreye soktu. Süper destek sigortası da var. Süper Destek Sigortası, zorunlu trafik sigortasının üzerine dar kaskonun da eklenmesiyle oluşan bir paket. Bu paketi alan sigortalılar, küçük bir fark ödeyerek küçük çarpmalar sonucu oluşan hasarlar, herhangi bir sebeple cam kırılması gibi durumlarda poliçenin hasarsızlık indirimini bozmadan sigortalının zararını tazmin ediyor. Milyonlarca araç sahibini rahatlatacak bu ilk uygulamaların 1 Nisan tarihinden itibaren genişlemesi ve pahalı sigorta korkusunun da sona ermesi bekleniyor. Sigorta şirketleri, yeni ürünlerini ise şimdilik gizlemeyi tercih ediyor.

 

KAMERALAR KAYITTA

Rusya örneğiyle kamera da olabilir. Hasar durumunda karşılıklı anlaşarak kaza olmadığı halde olmuş gibi göstererek zararı sigortalı araçtan tahsil edilmesini önleyemeyen sigorta şirketler için "Kaskoda Rus Modeli"nin de yolu açılıyor. Bu modelde bütün araçlarda kamera bulunduğu için kazalar görüntüleniyor ve işlemler buna göre yapılıyor. Sigortacılık Genel Müdürlüğü, bu uygulama için "yasal sıkıntı yok" açıklaması yaptı. Aynı sistem İngiltere'de ise gönüllülük esasına göre uygulanıyor. Sigorta şirketleri 26 yaşının altındaki gençlere "Aracınızın önüne ve arkasına kamera taktırırsanız size yüzde 15 indirim yaparız" teklifi götürüyor. Böylece şirketler haksız ödemeleri önlemeyi planlıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.