1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 8 yaşında yatalak hale geldi!

8 yaşında yatalak hale geldi!

Kartepe Hacı Mustafa Mahallesi Gazi Yasin Caddesi İnce Sokak’ta ikamet eden Şahin ailesi, oldukça üzücü bir olayla karşılaştı.

A+A-

Kartepe Hacı Mustafa Mahallesi Gazi Yasin Caddesi İnce Sokak’ta ikamet eden Şahin ailesi,  oldukça üzücü bir olayla karşılaştı. Özel bir şirkette sözleşmeli çalışan Hüseyin ile Yasemin çiftinin 2 ‘inci çocukları henüz yeni olmuştu ki ilk çocukları olan Enes Şahin geceleri yataktan düşmeye ve yürürken dengesini kaybetmeye başladı.

 

Aile başlangıçta Enes’in kardeşini kıskandığı için numara yaptığını düşündü. Önce çocuk doktoruna gidip durumu anlattılar. Çocuk doktoru bun durumun kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Ancak Enes’in rahatsızlıkları devam edince aile bu defa psikiyatriste götürdü.

 

Çocuk psikiyatrisi de Enes’in rahatsızlıklarının kardeşinin doğduğu zamanla aynı zamana denk gelmesi nedeniyle kıskançlık olabileceğini düşündü. Zamanla Enes hiç yürüyemeyip yerinden kalkmamaya başlayınca, aile hemen hastaneye götürdü. Enes'in EEG’si ve MR’ı çekildi.  Sonra Devlet Hastanesi'nden Umuttepe Tıp Fakültesine sevk edildi. 

 

Fakülte de belinden su alındı. İncelenmek üzere ailesi tarafından Çapa ‘ya götürüldü. Yapılan incelemede Enes’in nadir olarak görülen Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) kızamık mikrobunun yol açtığı bir beyin hastalığına yakalandığı öğrenildi.  8 ayda Enes tamamen yatalak hale geldi.

 

Koşup oynayan ve okula giden çocuklarının bir anda yatağa mahkûm olması ile büyük üzüntü ve şok yaşayan baba Hüseyin Şahin ‘ Çok üzüldük. Hala üzülüyoruz.   Hastanede alın eve götürün. Burada hastane mikrobu bulaşabilir. Evde temiz temiz bakın dediler. Aldık eve getirdik. Kesin bir tedavisi olmadığını biliyoruz."

 

"Verilen ilaçlar hastalığı yavaşlatıyor. İnternette araştırdık. Birkaç kişiye danışıp. Alternatif Tıp’a başvurduk.  Çocuğumuz çok kötü durumdaydı. Şimdi biraz daha iyi görüyoruz. Çocuğumuzu kurtarmak için ne gerekiyorsa yapacağız. İlaçlarının büyük bir bölümünü sigorta karşılıyor."

 

"Bazılarının yarısını biz ödüyoruz. Oğlumuzun hastalığı sürecinde büyük sıkıntılar çektik. Sakat raporu almak için gittiğimiz hastanede hastalığın bilinmemesi ve çocuğumla ilk gittiğimizde kendisinin ayakta yürür durumda olması nedeniyle alamamıştık. Ancak 1 hafta sonra çocuğum yataklara düştü."

 

"Mücadele etmesek 6 ay sonra rapor alacaktık. Evde bakım hizmeti almak içinde büyük mücadele verdik. Ancak verilen hizmetin sadece pansuman olduğunu gördük. Çocuğumuz burundan besleniyor. Ancak burun sondası yok. Gidip bulup buluşturuyoruz. Fakat sondayı takacak eğitimli personel bulunmuyor."

 

"Hastaneye götürüyoruz. Ordada bu işi acı vermeden yapan yok. Kendim öğrendim ve şimdi kendim takmaya başladım. Çocuğumuzun evden çıkmadan stabil ortamda fizik tedavi görmesi gerekiyor. Ancak evde fizik tedavi verilmiyor. Bir yere mikrop kapacak diye götürmeye korkuyoruz."

 

"Biz adı gibi evde bakım hizmeti istiyoruz. Bulmakta zorlandığımız burun sondası ve takacak eğitimli personel istiyoruz. Yetkililerden Evde çocuğumuza fizik tedavi imkânı sunulmasını istiyoruz” dedi

 

Çocuklarının daha iyi standartlarda yaşam mücadelesi vermesi için çabaladıklarını anlatan baba Hüseyin Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:“ Enes 1 yaşındayken rahatsızlanmış, kızamık olacağını düşünerek hastaneye götürmüştük. Hastanede kendisini muayene eden doktor kızamık değil alerji tanısı koyup bir şurup ve iğne ile eve göndermişti."

 

"Yaptığım araştırmalarda Enes’in hastalığına bununda neden olmuş olabileceğini öğrendim. Yanlış teşhis ve tedavi, bu hastalığın çocuğuma bulaşması sonrasında yetkili merciilere dilekçe yazdım. Sağlık Müdürlüğü ile görüştük. Onlarda bu konuda inceleme başlattı. Eğer çocuğumun yatalak olmasına neden olan yanlış teşhis ve tedavi ise doktorunu, bozuk aşı veya ilaç ise sorumlu kurumu dava edeceğim."

 

"Başkaları benim yaşadığımı yaşamasın. Biz yürüyen, koşan etrafımızda oynayan çocuğumuzun ayağı kalkması için elimizden geleni yapıyoruz. Altarnatif tıp ürünlerini de kullanmaya başladık. Ancak yaşadığımız süreçte yaptığım harcamalar ile ben sıfırı tükettim.  Çocuğuma faydalı olabilecek her şeyi almak istiyoruz. Bu nedenle yardımseverlerden de maddi anlamda destek bekliyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.