1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 4+4+4 eylemine polis engeli!

4+4+4 eylemine polis engeli!

4+4+4 eğitim sistemini protesto etmek için Ankara’da yapılacak mitinge katılmak için dün gece otobüslere yola çıkmak isteyen Eğitim Sen’e üye öğretmenlerin araçlarına polis el koydu ve Ankara’ya gitmelerini engelledi.

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülen eğitimde 4+4+4 sistemi tasarısı için Ankara'da yapılması planlanan eyleme katılmak için otobüslerle yola çıkmak isteyen yüzlerce kişilik öğretmen grubunun otobüslerine polis el koydu. Gece saat 01.00'da Perşembe Pazarı alanında Ankara'ya hareket etmek isteyen Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Veysel Kaplan ve öğretmenlerin otobüslerine polis hareket izni vermedi ve otobüslere el koydu.

 

 

FAŞİST BİR ANLAYIŞ

 

 

Eğitim Sen şube başkanı Veysel Kaplan, polisin kendilerine uyguladığının tam bir faşist anlayış olduğunu söyledi. Kaplan, “4+4+4 eğitim sistemini protesto etmek için iki gün bunca derslere girmeyerek yasayı protesto etmek için dün gece saat 01.00'da otobüslerle Ankara'ya gidecektik. Polis araçlarımıza el koydu.

 

 

ANKARA'YA GİDEMEDİ

 

 

Polis izin vermeyince biz de grup halinde Gültepe bölgesindeki otobana gidip burada İstanbul'dan gelen otobüslere binip Ankara'ya gitmek istedik. Polis buraya da gelip bize izin vermedi. Gece saat 03.00'da Şube binasına geldik ve bazı arkadaşlarımızı kendi özel araçlarıyla Ankara'ya gönderdik. Ben ve çok sayıda öğretmen ve KESK üyemiz gidemedi. Benzer uygulama çok sayıda ilde yaşandı" dedi.

 

 

 

KESK'TEN AÇIKLAMA

 

 

KESK'in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Bilinmelidir ki, kamu emekçilerinin kitlesel basın açıklaması yapmasının önünde hiçbir yasal engel yoktur. Yıllardır konfederasyonumuz, sendikalarımız tarafından gerçekleştirilen miting, basın açıklaması gibi eylem ve etkinliklerimize güvenlik güçleri müdahale etmediği sürece hiçbir olay yaşanmamıştır. Gerek çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğini yakından ilgilendiren 4+4+4 kademeli eğitim düzenlemesi, gerekse sendikal alana yönelik önemli değişiklikler içeren düzenlemelerden doğrudan etkilenecek olan geniş kesimlerin tepkilerini alan eylemleri ile göstermek istemesinden daha doğal bir yol yoktur. Kent meydanlarının barışçıl bir şekilde, demokratik tepkilerini ifade etmek isteyenlere kapatılmak istenmesinin hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Valiliğin yasaklama kararı anayasaya, evrensel insan hakları ilkelerine ve ülkemizin taraf olduğu uluslar arası anlaşmalara aykırıdır" denildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.