1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 38 köye su hizmeti!

38 köye su hizmeti!

Büyükşehir ve İl Özel İdaresi’nin ortak çalışmasıyla hayata geçirilen iki arıtma tesisi İzmit ve Derince’nin 38 köyüne hizmet verecek.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Kocaeli Valisi Ercan Topaca, köylerde yapılan atık su arıtma tesislerinin açılışlarına katıldı. Vali Topaca ile Başkan Karaosmanoğlu, İl Özel İdaresi ile İSU’nun birlikte yaptığı tesislerin Türkiye’ye örnek olması gerektiğini söyledi.

 

 

 

İKİ AYRI TÖREN DÜZENLENDİ

 

 

Maliyeti İl Özel İdaresi’nce karşılanan, proje-yapım ve işletme aşamaları İSU tarafından hayata geçirilen İzmit Hakkaniye-Kulmahmut Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile Derince Çavuşlu-Karagöllü Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri düzenlenen iki ayrı törenle hizmete girdi. Törenlere Başkan Karaosmanoğlu ve Vali Topaca’nın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, daire başkanları, şube müdürleri, vali yardımcıları, kaymakamlar ve vatandaşlar katıldı.

 

 

ÖRNEK BİR ÇALIŞMA

 

 

Her iki tesisin de yapım masrafları İl Özel İdaresi tarafından karşılandı. Tesislerin proje, yapım ve işletmesini ise İSU üstlendi. İzmit Hakkaniye Köyü’nde düzenlenen ilk törende tesisle ilgili bilgi veren İSU Genel Müdürü Bayram, ‘’Her iki tesisimizde mühendislik çalışmaları, projesi, yapımı ve işletmesiyle yüzde 100 İSU malıdır. Burada İl Özel İdaresi, Büyükşehir ve İSU, örnek olacak bir çalışmaya imza atmıştır. Şehirlerdeki alt yapının aynısını köylerde de hayata geçiriyoruz’’ dedi.

 

 

ÇALIŞINCA TERTEMİZ OLUYOR

 

 

Törene katılanlara seslenen Başkan Karaosmanoğlu da, ‘’Çalışınca yaşadığımız yer, evimiz, soframız, çevremiz tertemiz oluyor. Biz çevre ve çevrenin temizliği konusunda son derece hassas bir kurumuz. En ücra köyümüzün temizliği bile bizim için önemlidir. Bizim için en büyük mutluluk; şehirde veya köyde, nerede yaşarsa yaşasın halkımızın gülen yüzüdür. Bu tesislerden tertemiz su çıkıyor’’ ifadesini kullandı.

 

 

 

TEMİZ ÇEVRE İNSANLIK HAKKIDIR

 

 

Başkan Karaosmanoğlu, her iki tesise yapılacak ilavelerle çıkan suların bahçe, tarla ve arazi sulamalarında kullanılacağına da dikkat çekti. İl Özel İdaresi’nin mali katkısı ve İSU’nun çalışmasıyla hayata geçen proje için Vali Topaca ile emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Temiz bir çevre insanlık hakkıdır. Sanayi kenti olan Kocaeli’nde artık hiç kimse istediği gibi çevreyi kirletemez. Buna asla izin vermeyiz. Sadece atık su değil, içme suyu arıtma tesislerimiz için de aynı şey geçerlidir. Ben evimde suyu musluktan içiyorum. Bu konuda İSU’ya ve bize güvenin’’ şeklinde konuştu.   

 

 

 

KURUMLAR BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

 

 

Kocaeli’nde tüm kurumların halkın hizmetinde olduğunu ve örnek çalışmalara imza attığını dile getiren Vali Topaca, ‘’Şehirlerde ne varsa artık köylerde de olmaya başladı. Bunun en hızlı şekilde yaşandığı yerlerden birisi de Kocaeli’dir. Kocaeli’ndeki tüm kurumlar, birlikte hareket ederek şehirle köyü aynı standarda getirmek için çalışıyoruz. Halkımızın hayatını kolaylaştıracak hizmetler yapmaya devam edeceğiz’’ açıklamasını yaptı.

 

 

 

İZMİT HAKKANİYE BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ

 

 

İzmit Hakkaniye ve Derince Çavuşlu köylerinde düzenlenen törenlerde konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi ve tesislerde incelemelerde bulunuldu. Yaklaşık 3 ayda tamamlanan İzmit Hakkaniye’deki atık su arıtma tesisi 447.200 TL+KDV’ye mal oldu. Yaklaşık 1.800 kişiye hitap edecek tesiste Hakkaniye, Böğürgen, Kaynarca, Kulmahmut, Şahinler, Bulduk, Fethiye, Çağırgan, Süverler, Gökçeören, Sarışeyh ve Kısalar köylerinin atık suları arıtılacak.

 

 

DERİNCE ÇAVUŞLU BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ

 

 

Yine 3 ay içinde tamamlanan Derince Çavuşlu’daki arıtma tesisinin maliyeti ise 485.200 TL+KDV oldu. 2.700 kişilik nüfusa hitap edecek modüler atık su arıtma tesisinde Derince ve Körfez ilçelerinin Kaşıkçı, Himmetli, Çavuşlu, Cumaköy, Karagöllü, Toylar, Geredeli, Tahtalı, Dikenli, Tepemanayır, Hatipler, Ahatlı, Duraklı, Elbizli, Alihocalar, Kargalı, Yağcılar, Kutluca, Osmanlı, Sevindikli, Karayakuplu, Çıraklı, Şemsettin, Naipköy, Elmacık, Kalburcu, Belen, Dereköy ve Sipahiler köylerinin atık suları arıtılacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.