1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2B'de satış yöntemi kesinleşti

2B'de satış yöntemi kesinleşti

Orman vasfını kaybetmiş arazilerin (2-B) satışının hangi yöntemle yapılacağı konusu netleşti.

A+A-

Hak sahiplerine doğrudan yapılacak satışlarda belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde olan taşınmazların bin metrekareye kadar olan kısmı rayiç bedel ile emlak vergi değerinin toplamının yarısı üzerinden yapılacak. Bin metrekareyi aşan kısmının satış değeri ise rayiç bedel üzerinden olacak. Belediye ve mücavir alan sınırları dışında kalan taşınmazların satış bedeli de rayiç bedel ile emlak vergi değerinin toplamının yarısı üzerinden hesaplanacak. Ödemelerde peşin ve taksit seçeneği tercih edilebilecek. 2-B arazilerinin satışını düzenleyen kanun tasarısı taslağına göre başvuru sahiplerinden daha sonra satış bedellerine mahsup edilmek üzere; belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan yerler için iki bin lira, dışında olan yerler için bin TL başvuru bedeli alınacak. Taşınmazın satış bedelinin bu miktarların altında olması durumunda ise satış bedelinin yüzde ellisi başvuru bedeli olarak alınacak.

 

 

BAŞVURULAR 6 AY İÇİNDE SONUÇLANACAK

 

 

Orman Köylülerinin Kalkındırılması ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı'nın detayları netleşti. Meclis sürecinin kısa sürede başlayacağı taslak çalışmasına göre başvuru tarihi itibarıyla satış bedelinin tespit tarihi üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmiş ise taşınmazın rayiç satış bedeli, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) değişim oranına göre belirlenecek. Kanunun uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın görüşü alınarak Maliye Bakanlığı'nca çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek. Hak sahiplerinin satış işlemleri, idarece başvuru tarihinden itibaren en geç altı ay içerisinde sonuçlandırılacak. Binlerce vatandaşı ilgilendiren orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışında alınacak bedel için peşin ve taksitli ödeme seçeneği bulunuyor.

 

İTİRAZ VE DAVA YOLU KAPALI

 

Peşin satışlarda satış bedelinin tamamı, idarece yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren iki ay içinde ödenecek. Tebliğ edilen satış bedeline itiraz ve dava açma kapısı ise kapalı. Taksitli satışlarda ise satış bedelinin yüzde 10'u yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren iki ay içerisinde, kalanı ise en fazla dört yılda sekiz eşit taksitte kanunî faiziyle birlikte ödenecek. Peşin satışlarda satış bedelinin tamamını, taksitli satışlarda ise peşinatı süresi içerisinde ödemeyenler ile hak sahibi adına mülkiyet devredilmeden yapılan taksitli satışlarında yükümlülüklerini süresi içerisinde yerine getirmeyenlerin doğrudan satın alma hakları düşüyor. Ancak hak sahibi adına mülkiyet devredilmeden yapılan taksitli satışlarda, taksit süresinin sonuna kadar ödenmek kaydıyla taksitlerden ikisinin zamanında ödenmemesi, yükümlülüklerin ihlali anlamına gelmeyecek.

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.