1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2B arazisinde usulsüzlük iddiası!

2B arazisinde usulsüzlük iddiası!

CHP Dilovası ilçe Başkanı İsmail Kaya ve Saadet Partisi İlçe Başkanı Ercan Oğuz, 2B arazilerinin bazı kişiler tarafından haksız yere üstlerine geçirilmek istendiği iddialarının peşini bırakmıyor.

A+A-

 CHP Dilovası  ilçe Başkanı İsmail Kaya ve Saadet Partisi İlçe Başkanı Ercan Oğuz, 2 B arazilerinin bazı kişiler tarafından haksız yere üstlerine geçirilmek istendiği iddialarının peşini bırakmıyor. İki başkan, bir taraftan müfettiş tarafından incelenmesi için seslerini yükseltirken, diğer taraftan Çerkesli köyünde vatandaşlarla toplantı yaptı  Toplantıya, Ova-Kop ve Türkiye Kamyoncular Dernek Başkanı Nizamettin Karadağ, CHP İlçe Başkan Yardımcısı Bekir Yılandiloğlu da katıldı.

 

 

BÖLGEYİ BİLENLER NEDEN YOK ?

 

 

 İki başkan yaptıkları açıklamada, “Toplantıda vatandaşlarla görüş birliğine varılmıştır.  Şöyleki, vatandaşlarında belirttiği gibi, Dilovası’nda daha önce yapılmış olan 2-B tespit ve yazım çalışmalarının yeterli belge ve bilgiden yoksun olarak yapıldı. Bilirkişiler konunun ehli değil  ve söz konusu mülklerin geçmişleri hakkında yeterli bilgileri yok.  2-B arazilerini üzerine yazdırmak isteyen vatandaşlardan yeterli belge ve bilgi istemeden gelişigüzel yazımlar yaptıkları hatta konu hakkında çok daha iyi bilgileri olan bölgeyi bilen 1980 sonrası bölgenin muhtarlığını ve azalığını yapmış kişiler bulunmasına rağmen bu kişiler bilirkişi tayin edileceğine  konulara vakıf olmayan kişiler tayin edildi.

 

 

HAKSIZLIK VE USÜLSÜZLÜK İDDİLARI

 

 

Durum böyle olunca da, suç işlendi. Örneğin, daha önce bazı yerleri işgal ettiği için hapis cezası alan kişiler, bu kez 2-B adı altında bu yerlerine yazdırdı. Yine, daha önce, belediyeye ait yol üzerine ev yapan ve hakkında tutanak tutulan kişiler, 2-B diye araziyi üzerine yazdırdı. Ayrıca, köylülerin söylediklerine göre, kamu arazisi olan yani hiç kimsenin  zilliyetinde olmamasına rağmen  bazı kamu görevlileri bu yerleri 2-B kapsamında olduğunu öğrenip kendi üzerlerine haksız  olarak yazdırıldığı iddiaları ortalıkta dolaşıyor. Kimsenin zan altında kalmaması için doğru mu yanlış mı araştırılması gerekiyor. Sivil vatandaşların bu işgalleri mahkemeye taşıma hak, yetki ve selahiyetleri olmadığından itiraz tarihinde Kadastro Mahkemelerine itiraz etmemişlerdir. Bu yüzden, Kaymakamlık Makamından konunun araştırılması için ilgili Bakanlıklardan müfettiş talep ediyoruz”dedi.

 

Kaya ve Oğuz, kendileri gibi köylülerinde Valiliğin konuya el koyarak bu yazılımın tamamen yeniden ele alınmak üzere incelenmesini, Bakanlıklardan gelecek müfettişlerin denetim yapmasını istediklerini söylediler. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.