1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 26 ton elektirik çöpten kurtarıldı

26 ton elektirik çöpten kurtarıldı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, elektronik atıkları toplamaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından bugüne kadar 26 bin 945 kilogram elektronik atık hanelerden ve kurumlardan toplanarak geri kazanıma gönderildi.

A+A-

akarya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, elektronik atıkları toplamaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nden alınan bilgiye göre bugüne kadar 26.945 kilogram elektronik atığın hanelerden ve kurumlardan toplanarak geri kazanıma gönderildiği belirtildi. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’ndan elektronik atıklarla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Elektronik ürünlerin yapımında klorlu solventler, bromlu alev geciktiriciler, PVC, ağır metaller, plastik ve gazlar kullanılmaktadır. Örneğin bilgisayar ve monitörlerde kurşun ve bunun gibi insan sağlığını tehdit eden zararlı maddeler bulunmaktadır. Bu atıklar normal durumda kullanıcı için riskli olmayıp, kontrolsüzce doğaya bırakıldıklarında veya yakıldıklarında çevre ve insan sağlığı için tehlike oluşturmaktadırlar.”

 

 

 

EVSEL ÇÖPLER DE TOPLANMALIDIR

 

“E - atıkların oluşması durumunda daha yaşanabilir ve sürdürülebilir çevre ilkeleri doğrultusunda bu tarz atıkların evsel çöplerden ayrı toplanması gerekmektedir. Ellerinde elektronik atığı olan kişiler Büyükşehir Belediyemizin 153 Çözüm Masası’nı veya 273 41 52 (10 Hat) aramaları durumunda ekiplerimiz verilen adrese giderek elektronik atıkları alacaklar ve toplanan tüm atıklar bu iş için ayrılmış konteynırda muhafaza edilecek, daha sonra da geri dönüşüm tesislerine gönderilecektir. Avrupa ülkelerinde taşıma için ücret alınırken Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızdan bu projenin başlangıç aşamasında taşıma için hiçbir ücret talep edilmeyecek, televizyon, cd, bilgisayar, elektrikli kablo ve dokümanları, buzdolabı, çamaşır makinası, cep telefonu vb parçalar vatandaşlarımızın konutlarından alınacaktır.”

 

 

VATANDAŞLAR KONUYLA YAKINDAN İLGİLENDİ

 

“Büyükşehir Belediyemiz denetim ekipleri tarafından şehir merkezinde elektronik atığı çıkması muhtemel iş yerlerine bilgilendirme amaçlı ziyaretler düzenlenmiştir. Yaklaşık 100 esnaf konuyla ilgili ziyaret edilerek, elektronik atıklarını gelişigüzel doğaya bırakmaması ve evsel çöplere atmaması hususunda bilgilendirilmiştir. Proje başladığı günden itibaren vatandaşlarımız konuyla çok yoğun şekilde ilgilenmiş olup, Büyükşehir Belediyemize ulaşmışlardır. Bugüne kadar Büyükşehir Belediyemiz ekipleri tarafından yaklaşık 200 haneden elektronik atıklar vatandaşlarımızın konutlarına kadar gidilerek alınmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından elektronik atıkları toplama ve geri dönüşüm hususunda uygun bulunan EXITCOM firmasına gönderilmiştir. Büyükşehir Belediyemizce bugüne kadar 26 bin 945 Kg. elektronik atık hanelerden ve kurumlardan toplanarak geri kazanıma gönderilmiştir.”

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.