1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. 2011 TÜBİTAK Ödülleri verildi

2011 TÜBİTAK Ödülleri verildi

TÜBİTAK'ın 2011 yılı Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından sahiplerine verildi.

A+A-

Törene Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ile ödül sahiplerinin yakınları katıldı.

 

 

ÖZEL ÖDÜL  PROF. DR KAĞITÇIBAŞIN'A

 

Bu yıl "Bilim Ödülü", sosyal, kültürel, psikoloji alanda 'benlik', 'aile', 'insan gelişimi' konularında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı'na, "Özel Ödül" ise kablosuz haberleşme alanında gelecek nesil 3G, 4G NG kablosuz haberleşme ağları, kablosuz algılayıcı ağlar ve uydu haberleşmesi konularında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle ABD'de yaşayan Prof. Dr. İlhan Fuat Akyıldız'a verildi.

 

 

"HALA ÖĞRENMEYE HAZIR BİR NÜFUSUMUZ VAR"

 

 Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TÜBİTAK ödüllerinin Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle sahiplerine verilmesinin bilime ne kadar önem verdiklerinin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Ekonomik kalkınmanın ortak itici gücünün bilim ve teknoloji olduğuna vurgu yapan Gül, bilimin ülkeleri kalkındıracak alanlardan biri olduğunu ifade etti. Türkiye nüfusunun yarısının 29 yaş civarında olduğun belirten Gül, "Hala öğrenmeye hazır bir nüfus var. O bakımdan gençlerimizi özendirmemiz

gerekiyor" diye konuştu. 

 

 

"TÜRKİYE'NİN GELİŞMESİ İÇİN BİLİM ŞART"

 

Gerek ülke içinde, gerekse yurtdışında doktora, master yapılmasının iyi koordine edilmesi gerektiğini belirten Gül, master ve doktora yapan kişilerin kendilerine referans ve perspektif verecek kurumların olması gerektiğini ifade etti. Türk bilim insanlarına sağlanan imkanların çok olduğunu belirten Gül, Gayri Safi Milli Hasıla'da bilime ayrılan bütçenin yüzde 1'e ulaştığını, 2023 hedefinin ise yüzde 3 olduğunu söyledi. Gül, gelişmiş ülkelerde bu oranın yüzde 2 olduğuna işaret etti. Türkiye'nin gelişmesi, kalkınması için muhakkak bilim, teknoloji, araştırma ve geliştirmenin çok büyük katkısı olacağını vurgulayan Gül, Türkiye'nin buna göre hukukunu düzenlediğini, kurumlarına buna göre değer verdiğini söyledi. 

 

 

Gül, törenin ardından babası ile birlikte ödül törenine gelen Sunay Sanyal'ı sevdi ve ailesiyle fotoğraf çektirdi. Törende teşvik ödülü alan isimler ise şöyle: 

 

 

"Prof. Dr. Ali Murat Güler, Yrd. Doç. Dr. Ömer İlday, Doç. Dr. Amitav Sanyal, Doç. Dr. Nurettin Şahiner, Prof. Dr. Suna Timur, Prof. Dr. Hafzullah Aksoy, Doç. Dr. Hande Yaman Paternotte, Doç. Dr. Osman Sağdıç, Prof. Dr. Harun Sönmez, Doç. Dr. Refet Gürkaynak, TÜBİTAK-TWASS Teşvik Ödülü Doç. Dr. Kaan Güven." 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.