1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "20 bin yurttaş mağdur edildi"

"20 bin yurttaş mağdur edildi"

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan ve Haydar Akar hızlı tren yapılması nedeniyle Köseköy - Haydarpaşa arasındaki iki hattın birden kapatılmasıyla birçok insanın mağdur edildiğini söylediler.

A+A-

 

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan ve CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar parlamentoda düzenledikleri basın toplantısında, hızlı tren yapılması nedeniyle Köseköy - Haydarpaşa arasındaki iki hattın birden kapatılmasının birçok insanı mağdur edeceğini söylediler. 

 

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, "Bugün Türkiye ve İstanbul için önemli bir gün. Haydarpaşa garının adım adım devre dışı bırakılmasının son günü. Bugünden itibaren Haydarpaşa garı fonksiyonundan tamamen çıkartılarak yeni fonksiyonuna doğru yol alacaktır. Organize operasyon Kasım 2011 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin AKP'li üyelerince garın otele dönüştürülmesi kararı ile bitti." şeklinde konuştu. 

 

 

"20 BİN YURTTAŞIN HAKKI ELİNDEN ALINDI"

 

 

1,5 milyon metrekare alanın 817 bin metrekaresinin inşaata ayrılacağını söyleyen Öğüt, günde 20 bin yurttaşın yararlandığı Köseköy - Haydarpaşa Garı arası bakım ve Yüksek Hızlı Tren adı altında kapatılmakta olduğunu söyledi. 

 

İktidarın, Haydarpaşa garının çatı tamirini bu işte tecrübesi olmayan bir firmaya vererek 120 yıllık tarihi binanın neredeyse yok olmasına neden olduğunu söyleyen Öğüt, "Ray değiştirilmesi ve hızlı tren yapılması bahanesiyle Köseköy - Haydarpaşa arası önce geçici olarak 3 yıl kadar kapatılacak daha sonra Marmaray sisteme sokularak ihtiyaç olmadığı nedeniyle tamamen kapatılacaktır. Böylelikle bir tarih ranta kurban edilecektir." dedi. 

 

Diğer bir önemli sorunun çalışanlara ne olacağı olduğunu söyleyen Öğüt, "Sosyal çevreleri ne olacaktır? Sözleşmeli çalışıp işten çıkarılacaklar ne olacaktır?" diye sordu. 

 

 

TREN KULLANANLAR MAĞDUR

 

 

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan ise "Köseköy - Gebze hattında yapılacak hızlı tren 160 km saat hıza uygun olacaktır. Bu da yüksek hızlı tren standartlarına uymuyor. Dünyadaki gelişmiş ülkelerde hızlı tren 500 km saat hızdadır. Biz hızlı trene karşı değiliz; ama iktidar bir yanlışı düzeltirken iki yanlış yapıyor. Hat tamamen kapanıyor, üniversite öğrencileri günlük işe gidip gelenler mağdur oluyor. İki hattın birden kapatılmasına anlam vermek mümkün değil." diye konuştu. 

 

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, çocukluğunun yarısının trenlerde geçtiğini belirterek "106 TL'lik yol masrafı 900 TL'ye çıkıyorsa bunda bir gariplik vardır. Her gün bu yolu kullanan insanlar mağdur ediliyor. Yanlış bir uygulama yapılıyor." dedi. 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.