1. YAZARLAR

  2. KONUK YAZAR

  3. 17-25 Aralık, Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Nesil Projesi-1
KONUK YAZAR

KONUK YAZAR

Yazarın Tüm Yazıları >

17-25 Aralık, Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Nesil Projesi-1

A+A-

Elinizdeki kumandayı yavaşça koltuğa bırakın elinize gazeteyi alın ve bu yazıyı dikkatlice okuyun. Öncelikle şunun adını koymakta fayda var; Devletin içinde devlet organlarını kendi güçleri ve ideolojileri için kullanan kim olursa olsun terör örgütüdür. Bunun adın ister paralel deyin ister yatay genel tanımı terör örgütüdür.

2002 yılında halkın büyük beklentileri ile iktidara gelen ve hala o güveni halk üzerinde devam ettiren AK Parti görünürde 2013 yılında başlayan ve toplumda adı cemaat olarak kabul edilen bir yapı ile büyük bir mücadeleye başladı. Aslında bu mücadele çok daha eski yıllara dayanıyordu ama asıl mücadele o 2013 yılında başladı. Osman Özsoy kısa bir süre önce Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkçe Olimpiyatları'nda Fethullah Gülen’i 'Ey Sevgili Dön' diye Türkiye ye davet etmesini tuzak olarak niteledi.

Peki bu kavganın nedeni neydi. AK Parti ilk kurulduğu yıllarda milli görüş gömleğini çıkardığı için elinde özellikle bürokraside yetişmiş adamları yoktu, bu açığı Gülen grubu üyeleri ile kapatma yoluna gitti. Devletin birçok önemli organı bu kişiler tarafından yönetildi.

Bu süreçte Recep Tayyip Erdoğan özellikle sivil toplum çalışmalarına önem vermeye başladı. Türgev, Ensar Vakfı gibi birçok sivil toplum hareketinin kurulmasına ve etkinlik alanlarının genişletilmesinde öncülük etti. Bu yapıların işlev alanı Gülen grubunun hizmet alanına girmeye başlamıştır. Biz buna nesil yetiştirme projesi de diyebiliriz.

Ak Nesil projesi olarak tabir edebileceğimiz çalışmada imam hatip okulları ve yurtlar çok önemli bir işleve imza atıyordu. Fakat bu yeterli değildi. Bunun yanında yerel yönetimlerinde dahil edilip iş adamlarının maddi destekleri ile çok hızlı bir şekilde Anadolu’ya yayılması hedeflendi.

Ak Nesil projesinde yerel yönetimlere çok büyük görevler düşüyordu. Çocuk kulüpleri ile küçük yaşta yerel yönetimler bünyesinde ilk eğitimi alacak daha sonra aynı çocuk bilgi evine oradan da gençlik merkezine gidecek ve üniversitede Türgev yurtlarında eğitimine devam edecekti. Böylece çocuklar eğitimlerinin tüm dönemlerinde kontrollü bir şekilde eğitim alacaklardı. Bu çalışma özellikle cemaat yapılanmasına çok yakın bir yapılanmaya yakındı.

İş adamları artık yardım çalışmalarını Ak Nesil yetiştirecek kurumlara yapıyorlar diğer kurumlara olan yardım çalışmalarında büyük aksamlar meydana geliyordu. İşte tam bu noktada 17-25 Aralık patlak verdi.

En heyecanlı yerinde bırakıyorum. Bekleyin bakış açınızı değiştirecek bilgiler vereceğim.


Mustafa Yılmaz

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.