1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 12 yaşındaki kız çocuğuna lince ve mobbinge Milli Eğitim Dur Demeli

12 yaşındaki kız çocuğuna lince ve mobbinge Milli Eğitim Dur Demeli

Okulda 12 yaşındaki kız çocuğu Mustafa Kemal Atatürk büstüne kartopu attığı iddiasıyla, beden eğitimi öğretmeni tarafından çocuk şube polisine şikayet edilmiş ve çocuğun okuldan nakli aldırılarak başka bir okula sürgün edildiği iddia edildi.

A+A-

İnsan Hakları Savunucuları Derneği konu ile ilgili basın açıklaması yayınlayarak şunları belirtti:

Bayburt’ta bir okulda 12 yaşındaki kız çocuğunun babası, Bilal Bilen tarafından sosyal medya hesabından verilen bilgiye göre Mustafa Kemal büstüne kartopu attığı iddiasıyla, beden eğitimi öğretmeni tarafından çocuk şube polisine şikayet edilmiş ve çocuğun okuldan nakli aldırılarak başka bir okula sürgün edilmiştir. Bu insan hakları ihlali küçük çocuk üzerine mobbing uygulanmasına Milli eğitim bakanlığının kayıtsız kalmayarak derhal harekte geçmeye, linç, mobbinge dur demeye davet ediyoruz.

Gülsüm adlı bir inek yanlışlıkla  büstü kırdığı için yargılanma korkusuyla, sahibi tarafından  başka bir köye sürgün edildiğini biliyoruz. Bu olayda da 12 yaşındaki çocuk,  Şikayet edilip korkutularak, mobbing uygulanarak başka bir okula sürgün edilmiştir.  Komedi filmlerini aratmayacak bu tip olayların, iki binli yılların Türkiye’sinde  yaşandığını kabul etmek mümkün değildir. Gülsüm inek ile ilgili bir komedi filmi yapılmıştı, bu çocukla ilgili bir komedi filmi artık her halde yapılır.

Milli Eğitim Bakını ve bakanlığını, küçük çocuklar üstünde mobbing uygulayarak, psikolojik travmalara sebep olacak şekilde baskı uygulayan,  ilgili okulun beden eğitim öğretmeni, müdürü ve ilgili milli eğitim müdürü hakkında işlem başlatmaya ve çocuğun ekli okuluna iadesi için derhal gereğini yapmaya davet ediyoruz. Konun hukuki açıdan takipçisi olacağız.  Gerekli işlemler yapılmadığı takdirde bu olayı tüm dünya İnsan Hakları Dernekleri ile paylaşıp, Türkiye İnsan Hakları ihaleleri raporuna geçmesini sağlayacağız ve hukuki zeminde mücadelemizi başlatacağız. Çözüm alınamaması durumunda,  Olayla ilgili Türkiye'nin altına imza attığı Uluslararası insan hakları sözleşmeleri ve çocuk hakları sözleşmeleri gereği kabul ettiği hukuki yükümlülükleri yerine getirmediği takdirde, Türkiye’deki hukuk yolları tıkadıktan sonra, konuyu uluslararası mahkemelere taşınması noktasında avukatlarınız aracılığı ile her türlü hukuki desteği vereceğiz.
 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.