1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 10 binlerce kişiye ücretsiz eğitim!
10 binlerce kişiye ücretsiz eğitim!

10 binlerce kişiye ücretsiz eğitim!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Meslek ve Sanat Eğitimi kursları (KO-MEK) 8. yılında yine binlerce vatandaşa ücretsiz meslek ve sanat eğitimi verdi.

A+A-

KO-MEK, geçtiğimiz eğitim döneminde, 40 kurs merkezinde toplam 40 bin kişiye ulaştı. KO-MEK bu yıl da kaliteli eğitimi ve ücretsiz kurslarıyla yine eğitimin hizmetinde olmaya devam edecek.

 

KURULUŞUNDAN BU YANA 250 BİN KURSİYER

Kocaeli’nin hemen hemen her ilçesinde kurs merkezi bulunan ve genç yaşlı ayırt etmeksizin herkese mesleki eğitim hizmeti veren KO-MEK’e, 9. eğitim döneminde 45 bin kişiye başvuruda bulunurken 17 bin kişinin eğitimi başladı. Eğitim yelpazesini genişleterek, modern ve temiz binalarda hizmet veren KO-MEK kursları kurulduğu günden bu yana toplam 250 bin kişiye eğitim verdi.

 

İŞ-KUR İLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE

KO-MEK, İŞ-KUR işbirliğinde işsizlere yönelik kurslar açarak bu kurslara devam edenlere iş imkânı sağladı. Bu kapsamda geçtiğimiz eğitim döneminde 28 grupta 578 kişiye eğitim verildi. KO-MEK, İŞ-KUR işbirliği 2012-2013 eğitim döneminde de devam ediyor.

 

İŞ BULMADA ÖNEMLİ REFERANS

Halk üniversitesi olarak adlandırılan KO-MEK, mesleki eğitim, yabancı dil ve birçok farklı branşta modern binalarında halka hizmet veriyor. Eğitim aldığı branşta başarılı olan kursiyer, iş bulmada önemli bir referans anlamı taşıyan KO-MEK sertifikasının da sahibi oluyor. Ayrıca eğitim gördükleri dönemde ürettikleri eserleri yılsonu yapılan yerel ve genel sergilerde sergileme imkânı buluyor.

 

KO-MEK BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Eğitim hayatına 2004-2005’te 8 kurs merkezi ile başlayan ve her geçen gün büyüyerek genişlemeye devam eden KO-MEK, 2012-2013 eğitim döneminde 41 kurs merkezine ulaştı. Ücretsiz olarak verilen meslek ve sanat eğitimleri ile halkının eğlenerek vakit geçirmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra kursiyerlere verilen sertifikalar iş kapılarının aralanmalarında yardımcı oluyor.

 

KOMEK HERKES İÇİN HERŞEY DEMEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları, açıldığı günden bu yana insanların hayatına dokundu. KOMEK kurslarına katılanlar, istenilince başarılı olunabileceğini herkese kanıtladı.

 

KOMEK’TE TÜRKÇE ÖĞRENDİ

KOMEK, Kocaeli’nde yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlara eğitim vermenin mutluluğunu yaşıyor. Kazakistan’ın Çimkent şehrinden gelen Melike Karabeyoğlu KOMEK’te Türkçe öğreniyor. Evlendikten sonra Kocaeli’ne yerleşen ve Melike adını alan kursiyer, KOMEK’te Türk misafirperverliğini de yaşıyor.

 

EĞİTİM YAŞA BAKMIYOR

KO-MEK farklı yaş gruplarını bir araya getirerek 128 farklı branşta eğitim vererek önemli bir hizmeti yerine getiriyor. Mehmet Ali Paşa Kurs Merkezi’nde Bilgisayar Teknolojileri alanı, Grafik ve Animasyon branşında eğitim alan 70 yaşındaki Esma Denizli de örnek isimlerden birisi. Esma Nine derslerde hiç zorlanmadığını ve büyük bir zevkle kursa devam ettiğini ifade etti.

 

70’LİK DEDE FIRÇA SALLIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz mesleki ve sanatsal eğitim kursları düzenlerken, kurslardan yararlanmak isteyenlerde yaş sınırı aranmıyor. Değirmendere’de açılan kurslara katılarak, resim yapmayı öğrenmeyi hedefleyen 70 yaşındaki emekli astsubay İskender Ertürk, kursiyerlerin gözdesi haline geldi.

 

HALK KO-MEK’TEN MEMNUN

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Meslek ve Sanat Eğitimi kursları KO-MEK 9. yılında halkın beklentilerini öğrenmek için sokağa indi. Kocaeli halkı birçok farklı branşta eğitim hizmeti sunan KO-MEK’ten çok memnun. Halk KO-MEK’in daha da başarılı olacağına inanıyor.

 

ÖĞRENCİLER DE KO-MEK SEVDALISI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Üniversitesi olarak adlandırılan KO-MEK kurslarını Kocaeli’nde bilmeyen yok. 16 yaşından büyük her vatandaşın ücretsiz olarak eğitim aldığı Meslek ve Sanat Eğitimi kurslarına halkın ilgisi büyük. Kocaeli halkı ve birçok öğrenci KO-MEK kurslarının son derece başarılı bir eğitim hizmeti olduğunu belirtiyor. Kocaeli’ndeki üniversite öğrencilerinin ise tam bir KO-MEK sevdalısı olması dikkat çekiyor.

 

YABANCI DİL EKSİKLİĞİMİ KO-MEK’TE GİDERDİM

KO-MEK kurslarının İngilizce branşında eğitim almış üniversite öğrencisi Enes Çiftçioğlu, kursların ücretsiz olmasının çok güzel olduğunu ifade etti. Çiftçioğlu, ‘’Tatildeyken yabancı dilim olmadığı için turistlerle anlaşmakta zorlandım. KO-MEK kurslarında İngilizce branşına yazılarak bu eksikliğimi giderdim. Yeni eğitim döneminde ise gitar branşında eğitim almak istiyorum. Yeni eğitim dönemi hepimiz için hayırlı olsun’’ diyor.

 

AVUKATLAR DA KO-MEK’TE

Kocaeli barosu avukatlarından Ayşe İpekşanlı da KO-MEK kurslarında eğitim görenlerden. Öğrencilik döneminde KO-MEK’in gitar branşında eğitim gördüğünü belirten İpekşanlı, KO-MEK ile ilgili düşüncelerini “KO-MEK’te çok eğlenceli ve eğitici bir dönem geçirmiştim. KO-MEK, hafta sonu tatillerimi daha güzel geçirmemi sağlayarak arkadaşlık ortamımı genişletmişti. Bütün gençlere KO-MEK’te eğitim görmeyi tavsiye ederim. Vaktim olursa ben de tekrar kurslara katılacağım” şeklinde ifade ediyor.

 

BAŞKANA TEŞEKKÜR YAĞIYOR

KO-MEK kurslarında verilen mesleki eğitimlerin yanı sıra yılsonu yapılan muhteşem sergiler de halkın beğenisini kazanan unsurlar arasında.  Sergilerdeki ürünler ve kursiyerlerin halka verdiği konserler de büyük beğeni görüyor. Kocaelili vatandaşlar, KO-MEK kurslarını kurarak devamlılığını sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkürlerini bildiriyorlar.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.