1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 1 Temmuz'da hayat değişecek!

1 Temmuz'da hayat değişecek!

85 yıl sonra yenilenen Borçlar Kanunu ve 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu hayatımıza birçok yenilik getirecek.

A+A-

Ev sahibi-kiracı ilişkilerinden, tazminat taleplerine kadar pek çok konu yeniden düzenlendi. En önemli maddelerden biri, banka, sigorta, seyahat ve taşıma gibi şirketlerce hazırlanan birçok sözleşmenin geçersiz hale gelecek olması.

 

Çünkü kanun gereği sözleşmelerde hükümler tek taraflı ve tüketicinin aleyhineyse o sözleşme geçersiz sayılacak. Sözleşmelerde yer alan bir hüküm, açık ve anlaşılır değilse veya birden çok anlama geliyorsa, düzenleyenin aleyhine ve karşı tarafın lehine yorumlanacak.

 

 

 

KREDİ FAİZİNE ÜST SINIR

 

 

 

Değişiklikle, kredi faizine tavan uygulaması getiriliyor. Kredi faizinde tavan yıllık olarak yüzde 13,5 ile sınırlanıyor. Buna göre, konut, ihtiyaç ve otomobil faizleri aylık yüzde 1,06'yı geçemeyecek.

 

 

KAYBOLAN EŞYADAN MÜESSESE SORUMLU

 

 

Otel, pansiyon gibi yer işletenler, konaklayanların eşyasının kaybolmasından ya da zarara uğramasından sorumlu olacak. Aynı sorumluluk, otopark ve benzeri yer işletenler için de geçerli olacak.

 

 

 

KİRAYA ÜFE SINIRI

 

 

 

Ev sahibi kafasına göre kira artışı yapamayacak. Kira bedelleri, bir önceki yıldaki üretici fiyat endeksindeki artışı geçemeyecek. Ev sahibi, yakın akrabalarını gerekçe gösterip kiracıdan evden çıkmasını isteyebilecek.Örneğin, "dedem taşınacak" ya da "Almanya'dan oğlum geldi" gibi ailevi gerekçelerle evinin tahliyesini isteyebilecek.

 

Kiracının elektrik ve su borcunu ödememesi tahliye sebebi sayılacak.Uyarıya rağmen gürültü yapan, balkonda mangal yapan kiracının sözleşmesi iptal edilebilecek.Konut ve işyeri kirasında depozito, 3 aylık kira bedelini aşamayacak.

 

MEZARDA KEFALETE SON

 

 

 

"Ömür boyu kefalet" kavramı tarih oluyor.Kefil olma durumunda, kefalet süresi ne olursa olsun, 10 yıl sonunda kefalet kendiliğinden sonlandırılacak.

 

 

 

DOKTORA SORUMLULUK SİGORTASI

 

 

 

Yanlış tedavi uygulayan doktor tazminata mahkum olabilecek. Onların da kendilerini güvenceye alabilmeleri için "sorumluluk sigortası" hayata geçirilecek.

 

 

 

NİŞANLI VE SEVGİLİYE TAZMİNAT HAKKI

 

 

 

Hâkim, sadece ölümde değil, ağır bedensel zararlarda da zarar görenin yakınlarına tazminat ödenmesine karar verebilecek.Bu arada aralarında resmi nikâh olmayanların, yani nişanlı ve sevgililerin de tazminat istemeleri, yasal dayanağa kavuşmuş olacak.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.