1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. "1 milyon kişi iş buldu"

"1 milyon kişi iş buldu"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yılın ilk dokuz aylık dönemindeki yüksek performans ile 2011 yılı büyümesinin Orta Vadeli Program tahminlerinin de üzerinde gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

A+A-

Babacan, üçüncü çeyrek gerçekleşmesi ile Türkiye ekonomisinin OECD, Avrupa Birliği ve G-20 ülkeleri arasında çok güçlü büyüme performansı gösteren sayılı ülkelerden biri olduğunu ifade etti.

 

 

İHRACATA POZİTİF KATKI

 

Türkiye’de gerçekleşen büyümenin, özel sektör talebine dayalı bir büyüme olduğunu, kamu harcamalarının büyümeye katkısının sınırlı kaldığını belirten Ali Babacan, şunları söyledi: “Özel nihai tüketim harcamalarına ve özel sektör yatırımlarındaki güçlü artışa bağlı olarak 2011 yılı üçüncü çeyreğinde toplam iç talep büyümeye 7.7 puan katkı sağladı. İhracattaki yüksek performans sonucunda net dış talep de üçüncü çeyrekte büyümeye pozitif katkı sağladı.”

 

 

"İŞ GÜCÜNE KATILIM ORANI ARTTI"

 

Türkiye ekonomisinin yılın ilk dokuz ayında kaydettiği büyümenin istihdam yaratan bir büyüme olduğuna dikkat çeken Babacan, pek çok ülkede işsizlik oranlarının yüksek seviyede seyrettiği bir dönemde Türkiye’de bu yılın üçüncü çeyreği itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre, ilave 1 milyon 689 bin kişiye istihdam sağlandığını vurguladı. Babacan, iş gücüne katılım oranlarındaki artış seyrinin sürmesine rağmen, istihdamın istisnasız tüm sektörlerde güçlü artış göstermesi sonucunda işsizlik oranının, 2011 yılı üçüncü çeyreğinde yüzde 9.2 seviyesine gerilediğini kaydetti.

 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.