1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 1.2 milyon kişiye sağlık sigortası

1.2 milyon kişiye sağlık sigortası

SGK, hiçbir sosyal güvencesi olmayan 1.2 milyon kişi tespit etti. Mektupla uyarılacak bu kişilerden ödeme gücü olmayanların primini devlet yatıracak.

A+A-

Hiçbir bir sosyal güvencesi olmayanlar dikkat! Türkiye, Ocak 2012'den itibaren Genel Sağlık Sigortası'na geçiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Genel Sağlık Sigortası için çalışmalarına hız verdi.

 

 

Kurum, SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, yurt dışından, bankaların sandıklarından emekli olanları taradı. Bu sosyal güvenlik kurumlarının hiç birinde yer almayan 1.2 milyon kişi tespit edildi. Genel Sağlık Sigortası kapsamına girecek olan bu kişilerin adresleri de belirlendi. Önümüzdeki günlerde tespit edilen bu 1.2 milyon kişiye mektup gönderecek olan SGK, bir an önce Genel Sağlık Sigortası için ilgili kurum müdürlüklerine başvurulup işlemlerin yaptırılmasını isteyecek.

 

 

YEŞİL KARTLILARIN GİDERLERİNİ DEVLET KARŞILAYACAK

 

Yasa gereği sosyal güvence kapsamında bulunmayanlardan mali durumu uygun olanlar prim yatırmaya başlayacak. Durumu uygun olmayanların primi ise devlet tarafından yatırılacak. Yeşil Kartlılar'ın sağlık giderini de devlet karşılayacak.

 

 

SAYI ARTABİLİR

 

SGK tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra ayrıca, Genelkurmay'dan da çalışanlarla ilgili bilgi aldı. Genelkurmay'dan, askerde bulunan gençlerle ilgili bilgiler istendi. SGK, elindeki kayıtlara bakarak hiçbir sosyal güvencesi olmayan yaklaşık 1.2 milyon kişi olduğunu tespit ederken, diğer kurumlardan gelecek yanıtlara göre bu sayının daha da artması ihtimali bulunuyor.

 

 

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

 

59 milyon kişi (SGK'ya tabii çalışanlar, emekliler veya bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin toplamı) Genel Sağlık Sigortası kapsamına girecek. Her ailenin geliri belirlenecek. 

 

Yapılacak tespit sonucunda; aile içinde kişi başına düşen aylık geliri, brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az olanların primlerini devlet ödeyecek.

İşsizler için gelir tespiti, kira ödemesi, faturalar gibi harcamalar üzerinden hesaplanacak. Bu gelire göre hangi dilime giriyorsa sigorta primi belirlenecek. Gelir tespiti yapılırken belgelenmemiş kira veya tarla gelirleri, banka hesapları gibi kazançlar da dikkate alınacak.

 

 

 

NE KADAR ÖDENECEK?

 

Aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı; Asgari ücretin 3'te 1'inden asgari ücrete kadar olduğu tespit edilen, yani 279 TL'den 837 TL'ye kadar olan kişilerden aylık 33 TL

 

Asgari ücretten asgari ücretin 2 katına kadar olduğu tespit edilen, yani 837 TL'den 1.674 TL'ye kadar olan kişilerden aylık 100 TL. Asgari ücretin 2 katından, yani 1.674 TL'den fazla olduğu tespit edilen kişilerden aylık 200 TL genel sağlık sigortası primi alınacak.

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.